• امروز سه شنبه 1 خرداد 1397
 • نشریه سمن یار

  اخبار پزشکی سمن یار

  تشکیل معاونت اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاونت امور اجتماعی با استفاده از مشارکت سمن‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد می‌تواند گام‌های بزرگی در راستای توسعه و بهبود سلامت استان بردارد و با همراه‌کردن سازمان‌های مرتبط در حوزه سلامت مثل تربیت بدنی، آموزش و پرورش، بهزیستی، هلال احمر و... روند ارتقا سطح سلامت را تسریع ببخشد.

  به گزارش سمن یار از استان مازندران، سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همراه با اعضای هیأت رئیسه این دانشگاه به منظور ارائه گزارش دستاوردها و برنامه‌ها و سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ربیع فلاح استاندار مازندران دیدار و گفت‌وگو کردند.

  در این دیدار که در دفتر استاندار صورت گرفت موسوی ضمن ارائه گزارش عملکرد چهار سال گذشته دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران در طول چهار سال اخیر بیش از هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی و خدماتی هزینه کرده  که از این تعداد ۶۰۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌ها و بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان در حوزه خدمات هزینه شده است.

  وی اضافه کرد: در همین مدت ۲۳۰ خانه بهداشت در مناطق روستایی، ۲۸ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری ، ۱۲۷ مرکز بهداشتی شهری و روستایی احداث شده است و خوشبختانه امروز مرکز استیجاری و ساختمان‌هایی با قدمت بالا وجود ندارد.

  موسوی به احداث ۱۴ کلینیک ویژه ، ۱۴ مرکز اورژانس بیمارستانی و ۱۱ پایگاه اورژانس جاده ای، ۱۸ کلینیک دندانپزشکی، افزوده‌شدن ۲۰۰ تخت ویژه و ۳۰ هزار مترمربع به فضای آموزشی و پژوهشی نیز اشاره کرد و گفت: همچنین دانشگاه موفق به احراز کسب رتبه برتر عمران سلامت روستایی، رتبه یک پژوهش کشور و رتبه برتر جلب مشارکت بین بخشی کشور شده است.

  وی با ذکر این نکته که در حال حاضر با وجود دستاورهای علمی و پژوهشی و اقدامات عمرانی بسیار در حوزه سلامت، دانشگاه با مشکلات مالی مواجه است اضافه کرد: پرداخت‌نشدن مطالبات بیش از ۵۵۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران توسط  سازمان‌های بیمه‌گر موجب کاهش شدید نقدیندگی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تابعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان شده است  که دانشگاه را در این مراکز  دچار  چالش بسیار جدی کرده است.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  با اشاره به صرف هزینه‌های بسیار جهت ارائه خدمات به مردم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و مشکل تأمین مالی جهت خرید لوازم و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: این مراکز برای ادامه روند بهینه ارائه خدمات سلامت به مردم باید مطالبات به تعویق افتاده شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و پیمانکاران طرف قرارداد را بپردازند و همچنین برای افزایش انگیزه  و جلوگیری از کاهش کیفیت خدمات درمانی، نسبت به پرداخت  کارانه یک سال عقب افتاده پزشکان  و کارکنان  خود اقدام نمایند و در این زمینه سازمان‌های بیمه‌گر باید  نسبت به پرداخت مطالبات خود به دانشگاه علوم پزشکی مازندران زودتر اقدام کنند تا ادامه طرح تحول سلامت دچار مشکل نشود.

  استاندار مازندران با استقبال  از تشکیل معاونت اجتماعی  در دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: معاونت امور اجتماعی با استفاده از مشارکت سمن‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد می‌تواند گام‌های بزرگی در راستای توسعه و بهبود سلامت استان بردارد و با همراه‌کردن سازمان‌های مرتبط در حوزه سلامت مثل تربیت بدنی، آموزش و پرورش، بهزیستی، هلال احمر و... روند ارتقا سطح سلامت  را تسریع ببخشد.

  استاندار مازندران ادامه داد: اجرای پرونده الکترونیک سلامت نیز با همکاری واحدهای بین بخشی و  سازمانهای مرتبط می‌تواند با قدرت بیشتر عمل کرده و و در حوزه  شناخت و غربالگری بیماریها و کنترل بیماریهای واگیر و غیرواگیر همچون دیابت ،فشارخون وسرطان و ... اطلاعات مفید و قابل استفاده ای به متصدیان و مجریان حوزه سلامت ادامه دهد.

  آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 04 آبان 1396 ساعت 11:28

  رئیس شبکه هپاتیت کشور: پروتکل تشخیص و درمان هپاتیت C برای گروه های پرخطر تدوین شد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: رئیس شبکه هپاتیت کشور به تدوین پروتکل تشخیص و درمان هپاتیت C برای گروه های پرخطر اشاره کرد و گفت: با حمایت دولت و سازمان های مردم نهاد می توان این بیماری را کنترل و در نهایت ریشه کن کرد.


  به گزارش سمن یار، دکتر موید علویان افزود: کودکان خیابانی، زنان آسیب پذیر، معتادان تزریقی و کارتن خواب ها از جمله گروه های پرخطر هستند که این بیماری در بین آنها در حال افزایش است.

  وی با اشاره به این که این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند، گفت: برنامه های موجود برای پیشگیری از بیماری هپاتیت و درمان آنان در کشور کافی نبوده و باید اقدامات جدی تری در این زمینه انجام گیرد.

  علویان ادامه داد: ما برنامه کاهش آسیب در کشور داریم و براساس آن به معتادان توصیه می شود که متادون برای پیشگیری یا از سرنگ مشترک استفاده نکنند، اما باید برنامه منسجمی برای پیشگیری از بیماری هپاتیت تدوین شود تا خدمات درمانی و پیشگری مناسب ارایه شود.

  وی به شیوع هپاتیت C در بین زنان آسیب پذیر اشاره کرد و گفت: براساس مطالعات انجام شده، شیوع بیماری هپاتیت C در زنان آسیب پذیر حدود 8 درصد است.

  رئیس شبکه هپاتیت ایران تاکید کرد: شیوع بیماری در این افراد در حال افزایش است و مسئولان باید اقدامات لازم برای کنترل و پیشگیری بیماری در این افراد را به عمل آورند.
  علویان، تماس حنسی پرخطر، سوزن و سرنگ آلوده، سوراخ گوش، خالکوبی و حجامت غیر بهداشتی، دریافت خون قبل از سال 1375 و مادر به فرزند را از مهمترین عوامل انتقال این بیماری برشمرد.

  وی با اشاره به این که شیوع این بیماری در کشور کمتر از نیم درصد است، گفت: حدود 196 هزار نفر به این بیماری مبتلا هستند که اقدامات درمانی برای آنان باید انجام شود.

  رئیس شبکه هپاتیت کشور، تعداد مبتلایان به این بیماری در دنیا را حدود 70 میلیون نفر اعلام کرد و گفت: بیشترین شیوع این بیماری در کشور مصر است.

  آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 04 آبان 1396 ساعت 11:23

  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: