• امروز سه شنبه 1 خرداد 1397
 • نشریه سمن یار

  پانصد خانواده تعطیلات را در کرمانشاه سپری می‌کنند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: حدود چهار ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد، با این حال دیده می‌شود که هنوز آن طور که باید این منطقه بازسازی نشده است. اما این در حالی است که نهاد هایی مانند بسیج سازندگی فعالیت‌های خود را به صورت مستمر در این زمینه دنبال می‌کنند. در همین راستا روز گذشته رئیس سازمان بسیج سازندگی در یک نشست خبری به تشریح اقدامات این سازمان در جهت بهبود وضعیت زلزله زدگان و مناطق محروم پرداخت.


  به گزارش سمن یار، سردار نعمان غلامی، رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: سازمان بسیج سازندگی در سال جاری ٨٩١٢ گروه جهادی ایجاد و اعزام کرده است که ۱۳۴۷ گروه جهادی نیز در ایام نوروز ۱۳۹۶ در جهت خدمت به مردم مستضعف اعزام خواهند شد.

  سردار غلامی با بیان اینکه هم اکنون ساخت ٦٠٠ واحد مسکونی در منطقه زلزله زده سر پل ذهاب کرمانشاه آغاز شده است، عنوان کرد: امسال ٨٠٠٠ واحد مختلف از جمله درمانگاه، مدرسه و خانه با کمک خیرین برای رفع محرومیت ساخته شده است.

  مسئول سازمان بسیج سازندگی با تأکید بر نقش مردم در زمینه کمک ‌رسانی به زلزله ‌زدگان کرمانشاه، عنوان کرد:‌ در همان مقطع اول با تهیه و استقرار ۵ هزار کانکس در منطقه، به زلزله‌زدگان کمک شد و در ادامه نیز ۱۴۷۰ کانکس از طریق کمک ‌های مردمی در اختیار زلزله‌ زدگان منطقه سرپل‌ ذهاب قرار گرفت.

  وی با اشاره به ساماندهی گروه‌‌های جهادی و تلاش در زمینه خدمت‌ رسانی و نقش‌ آفرینی در این عرصه عنوان کرد: برنامه‌ریزی برای ساخت ۶۰۰ خانه مسکونی از طریق همکاری نیروهای جهادی از ۲۰ روز قبل آغاز شده و در حال حاضر گروه ‌های جهادی در تلاش برای اعزام به این مناطق هستند.

  غلامی با بیان اینکه سازمان بسیج با ۸ هزار و ۹۱۲ گروه جهادی در خدمت مردم است، عنوان کرد: در پایان سال ۹۵ و به مدت سه روز اقدام ‌های لازم برای واکسینه شدن از بیماری‌‌های در مناطق هدف در حالی صورت گرفت که در عرصه‌‌های مختلف نیز از جمله منطقه کوه ‌بنان کرمان با استفاده از مدل اجراشده در منطقه سرپل‌ ذهاب از طریق کمک سپاه ۳ استان مختلف از جمله سپاه الغدیر یزد و سپاه کرمان جهت کمک به مردم اقدام شد.

  مسئول سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳ مجموعه استانی بسیج برای ساخت و ساز در منطقه کوهبنان کرمان مستقر و ساخت ۶۰۰ واحد مختلف را در دستور کار قرار داده‌اند، عنوان کرد: ۱۳۴۷ گروه جهادی مختلف در ایام نوروز ۹۷ به مناطق کرمانشاه، خوزستان و کرمان اعزام خواهند شد. این در حالی است که ظرفیت مردمی برای کمک به هم‌نوعان خود بسیار منحصر به فرد بوده و با فراهم کردن بستر مناسب می ‌توان از این ظرفیت بی ‌نظیر در راستای کمک به مردم استفاده کرد.

  به گفته وی تاکنون ۵۰۰ خانواده مختلف در قالب اردوهای جهادی برای اعزام به منطقه سرپل ذهاب در ایام نوروز ۹۷ ثبت نام کرده ‌اند تا با حضور در کنار خانواده‌ها در این منطقه بستری را برای پیوند دادن ظرفیت ‌های مناسب فراهم کنند.

  وی با بیان اینکه اردوهای جهادی می‌تواند یک نظام پیشرو با تکیه بر ظرفیت‌‌های مردمی باشد، عنوان کرد: در حوزه جهادی برخی خانواده‌‌ها که مطابق با سنت و روال هر ساله در ایام عید به نقاط تفریحی کشور سفر می ‌کنند، از طریق ساماندهی بسیج سازندگی می ‌توانند در کنار خانواد ه‌های مناطق محروم با هدف کمک ‌رسانی به آن ها حضور یافته و اوقات خوشی را سپری کنند.

  وی با بیان اینکه هر گروه جهادی برای اعزام به مناطق محروم در دسته ‌های ۲۰ نفری تقسیم می‌شوند، عنوان کرد: در منطقه سرپل ذهاب به منظور رفع مشکلات درمانی، پزشکی، عمرانی و حوزه ‌های صنعتی این منطقه به گروه‌های جهادی متخصص در این حوزه‌ ها نیاز بود که پس از فراخوان مشاغل مختلف با ساماندهی آنها تلاش شد، تا کمک‌ های مردمی در قالب گروه‌ های جهادی که متصل به خیره‌ ها هستند، از قدرت عمل مناسب در این منطقه برخوردار شوند. در این راستا بسیج اصناف ضمن اعزام برخی خیرین به مناطق زلزله‌ زده از جمله راور و سرپل ذهاب به منظور تصمیم‌ گیری در خصوص احیا و راه‌ اندازی صنایع مختلف در این مناطق اقدام کرده است.

  این مقام مسئول با بیان اینکه فعالیت‌ ها برای ساخت ۶۰۰ واحد مسکونی در استان کرمانشاه برای زلزله زدگان به زودی آغاز خواهد شد، یادآور شد: در حال حاضر استان‌های مختلف کشور پیشنهاد ساخت ۲۳ هزار واحد مختلف را به بسیج سازندگی پیشنهاد کرده اند این در حالی است که اگر دولت منابع ارزان‌ قیمت خود را در اختیار بسیج سازندگی قرار دهد با توجه به تجربه ۶ ساله این نهاد متعلق به نظام می‌ توان حجم ساخت و سازها در این زمینه را به مراتب افزایش داد. در عین حال از طریق تفاهم ‌نامه مشترک برخی بانک ‌ها از جمله بانک توسعه تعاون یا پست بانک ایران امکان معرفی نیازمندان برای دریافت تسهیلات در راستای ایجاد اشتغال فراهم شده است.

  غلامی با اشاره به رویکرد سازمان بسیج سازندگی در سال ۹۶ برای توسعه خدمت‌ رسانی در مناطق محروم عنوان کرد: تاکنون ۸۵۰ هزار نفر در اردوهای جهادی جذب و شرکت کرده‌اند و این در حالی است که با ساماندهی گروه‌های جهادی تلاش شده تا این گروه‌ها در محله‌ های خودشان فعال شوند. از سوی دیگر اقدام دیگری که امسال بسیج سازندگی بر روی آن تمرکز کرد، موضوع پیشرفت محله‌های حاشیه شهرها بود.

  وی افزود: سازمان بسیج سازندگی در ۳۲۵ محله حاشیه شهرها در سطح کشور تمرکز کرد که با کمک بخش‌هایی همچون معاونت بهداشت و درمان بسیج و همچنین در راستای کمک به ایجاد اشتغال موثر از طریق هزار و ۱۲۷ پروژه کوچک در این محلات پیش‌بینی شده است که از دو ماه قبل نیز اقدام‌های اولیه برای ساخت و ساز در این محلات برای ایجاد درمانگاه،‌ راه‌سازی، مدرسه و ... آغاز شده است؛ همچنین در محلات حاشیه شهرها به منظور ترک اعتیاد و صیانت از اشتغال موثر اقدام‌ های مناسبی صورت گرفته و در این راستا با آموزش ۴۳۰۰ نفر از بهبود یافتگان،‌ امکان اشتغال ۲۰۰ هزار نفر از آنها فراهم شده است.

  وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب اسلامی در مورد رفع آسیب‌ های اجتماعی عنوان کرد: با نگاه جهادی و با تمرکز بر جغرافیای هدف به منظور رفع آسیب‌های اجتماعی گروه‌های جهادی متنوعی با ظرفیت‌های جدیدتر و با تخصص‌های فنی ایجاد و بهره‌گیری شده است که در این زمینه با آسیب‌ شناسی فضای محلات، رویکرد ساماندهی و ایجاد اشتغال از طریق کمک معتمدان محلات در دستور کار قرار گرفته است.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: