• امروز سه شنبه 24 مهر 1397
 • نشریه سمن یار

  پیش نویس لایحه سازمان‌های‌مردم نهاد در انتظار ورود به صحن دولت

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور گفت: پیش نویش لایحه سازمان‌های مردم نهاد به دولت ارائه و مقدمات ورود این پیش نویس به صحن دولت فراهم شده است.


  به گزارش سمن یار، کمال اکبری آخرین وضعیت پیش نویس لایحه سازمان‌های مردم نهاد را تشریح کرد و گفت: پیش نویس لایحه سازمان‌های مردم نهاد به دولت ارائه و در معاونت حقوقی ریاست جمهوری نکات و اشکالات آن مطرح شد و در نهایت در وزارت کشور این مشکلات برطرف و به کمیسیون سیاسی ارجاع داده شده است. در حقیقت مقدمات ورود این لایحه به صحن دولت آماده شده و قرار است در هیات دولت مطرح شود.

  وی در ادامه صحبت‌هایش به نکات مهم این لایحه اشاره کرد وگفت: یکی از مهمترین نکات دیده شده در این لایحه در نظر گرفتن جایگاه قانونی برای سازمان‌های مردم نهاد است که مجلس قانونی را در حوزه سازمان‌های مردم نهاد تصویب کند. یکی دیگر ازاین نکات مستقر شدن و تمرکز مرجعیت صدور پروانه و نظارت برسازمان‌های مردم نهاد در وزارت کشور است و باقی سازمان‌ها و نهاد‌های دیگر نیز به عنوان دستگاه تخصصی در این حوزه همکاری می‌کنند.

  به گفته وی، در این لایحه به نقش سازمان‌های مردم نهاد در صدور پروانه و نظارت اشاره شده یعنی نمایندگانی از سازمان‌های مردم نهاد در این حوزه نقش آفرینی می‌کنند. در این میان شورای توسعه و حمایت در نظر گرفته شده که سازمان‌های مردم نهاد در شورای مرکزی و ملی و در استان‌ها حضور خواهند داشت. به عبارت دیگر جایگاه قانونی برای آن دیده شده است.

  معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور ادامه داد: یکی دیگر از نکات در نظر گرفته شده نظارت و اعتماد زایی سازمان‌های مردم نهاد است که در این لایحه هم دیده شده تا مردم مطمئن باشند اگر به سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها کمک می‌کنند جایی بر آن‌ها نظارت دارد تا با خیال آسوده کمک‌هایشان را انجام دهند.

  معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور چندی پیش اعلام کرده بود که یکی از مطالبات سمن‌ها و یکی از اقدامات انجام شده داشتن قانون بود که این قانون بتواند همه حوزه‌های سمن‌ها را شامل شود و اداره کند که در این راستا پیش‌نویس لایحه قانون با کمک سازمان‌های مردم نهاد آماده و بعد از انجام کار‌های کارشناسی، پیش‌نویس به هیات دولت ارائه شد که امیدواریم بعد از تصویب در هیات دولت به مجلس ارائه و به سرعت نیز بررسی شود تا به خواسته مهم سازمان‌های مردم‌نهاد پاسخ خوبی داده شود.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهندس اسداله زاده(انجمن معلولین ذهنی)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: