• امروز سه شنبه 24 مهر 1397
 • نشریه سمن یار

  با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، گرامیداشت ثبت جهانی چوگان برگزار می‌شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: گرامیداشت ثبت جهانی چوگان به نام ایران در یونسکو با همکاری انجمن چوگان، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، فدراسیون ملی چوگان، بنیاد فردوسی، نهادهای فرهنگی و سازمانهای مردم نهاد از ساعت 17 روز دوشنبه 22 مرداد ماه 1397 در باشگاه فرح آباد تهران برگزار می‌شود.  به گزارش سمن یار،
  صنایع دستی و گردشگری، در این آیین، رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان، بازی سوار بر اسب همراه با موسیقی و روایتگری در یونسکو به نام ایران با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، مدیران ارشد فرهنگی، نمایندگان یونسکو و سازمان‌های مردم نهاد، هنرمندان و پژوهشگران برجسته و نمایندگان رسانه‌ های گروهی برگزار می‌شود.

  از برنامه‌ های فرهنگی هنری جشن ثبت جهانی چوگان، رژه چوگان‌ بازان، بازی نمادین تیم‌ های برگزیده چوگان، اجرای نوازندگی موسیقی چوگان با حضور خوانندگان نامدار ایران، شاهنامه خوانی بختیاری مرشدان پیشکسوت، روایت چوگان بازی پهلوانان در شاهنامه فردوسی از سوی پریسا سیمین مهر، شاهنامه خوانی کودکان نقال بنیاد فردوسی ترنم جاهد و امیرعلی عطاء اللهی و رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان در یونسکو خواهد بود.

  نکوداشت خادمان آیین و فرهنگ چوگان از سوی بنیاد فردوسی از جمله برنامه های ویژه جشن ثبت جهانی چوگان در یونسکو است. در این جشن ملی از دو دهه تلاش و کوشش برای پاسداری و احیای چوگان در ایران به عنوان آیین و میراث نیاکان که در گنجینه شاهنامه فردوسی برای ایرانیان و جهانیان به یادگار مانده است و بر پایه سندهای تاریخی و میراث مکتوب ایران زمین به ویژه دانشنامه شاهنامه فردوسی، سند چوگان (کهن ترین بازی و ورزش گروهی ایران و جهان) در یونسکو به نام ایران به ثبت جهانی رسیده است. بدین روی با پیشکش تندیس زرین حکیم فردوسی ساخته تندیس و پیکره شهریار از سوی یاسر موحدفرد (دبیرکل و رییس بنیاد فردوسی) به حجت اله دهخدایی (رییس فدراسیون ملی چوگان) و فعالان ثبت جهانی چوگان در یونسکو از خادمان آیین و فرهنگ چوگان قدردانی می‌شود.

  گرامیداشت ثبت جهانی چوگان در یونسکو در باشگاه چوگان فرح آباد (قصر فیروزه) به نشانی تهران، بزرگراه باقری، بزرگراه عباس دوران، پس از ایستگاه متروی کلاهدوز، خروجی شهرک زینبیه، میدان مهتدی برگزار خواهد شد و ورود برای همه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آزاد است.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهندس اسداله زاده(انجمن معلولین ذهنی)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: