• امروز سه شنبه 24 مهر 1397
 • نشریه سمن یار

  عضو فراکسیون جوانان مجلس: رونمایی از اساسنامه مجمع ملی سازمان های مردم نهاد بدون رسیدن به مراحل اجرایی!

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: عضو فراکسیون جوانان مجلس متذکرشد: با وجود رونمایی از اساسنامه مجمع ملی سازمان های مردم نهاد اما وزارت ورزش می گوید تا پایان سال این کار را انجام می دهد یعنی قبل از فرآیندهای مربوطه، از این اساسنامه رونمایی کردند.


  به گزارش سمن یار، رضا حجتی با اشاره به وجود حدودا ۲هزار سازمان مردم نهاد جوانان که از وزارت ورزش و جوانان از سال ۱۳۹۲ تاکنون مجوز گرفته اند، گفت: بر اساس تصویب نامه هیئت وزیران، وزارت ورزش و جوانان اعتبارنامه فعالیت موقت به رده سنی ۱۵ تا ۲۹ سال را می دهد، بر این اساس تشکل های غیرحرفه ای یا نیمه حرفه ای تشکیل می شوند و وزارت ورزش و جوانان وظیفه دارد از این تشکل ها حمایت و کمک کند تا توانمند بشوند.

  وی در خصوص تبدیل این سازمان ها به اتحادیه اظهار داشت: چون این سازمان ها در جامعه ما یا شناخته شده نیست و یا با مقاومت هایی مواجه است، بر این آمدیم تا آنها را به صورت اتحادیه ای متشکل کنیم تا بتوانند با بخش های مختلف حاکمیت اعم از دولت، قوه مقننه و قوه قضائیه مراوده و گفتگو کنند و در فرآیندهای تصمیم سازی موثر باشند.

  مدیرعامل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: در ابتدا سعی کردیم اتحادیه های استانی را با عنوان مجامع استانی سازمان های مردم نهاد تشکیل و در درجه بعدی این اتحادیه ها به مجمع ملی برسند.

  وی به نقش وزارت ورزش و جوانان در حمایت از این اتحادیه ها اشاره و عنوان کرد: چون این اتحادیه ها غیر دولتی هستند ما فقط مشاور و تسهیلگر و به عنوان پشتیبان و بسترساز هستیم، به همین علت در زمستان ۹۵ کمک کردیم تا انتخاباتی برای تعیین هیئت موسس این سازمان ها در استان های کشور برگزا شد. حدود چهار جلسه در سال ۹۶ برگزار شد و ما هم از این اجلاس ها نظارت و حمایت داشتیم.

  حجتی افزود: در نهایت در زمستان سال ۹۶ در شیراز یک اساسنامه ای را برای مجمع ملی پیشنهاد کردند و در دستور کار ستاد ملی امور جوانان گذاشته اند که در جلسه آتی، ستاد آن را بررسی کند و اگر تصویب شود، وزارت ورزش و جوانان این اتحادیه را قبول می کند و در گام بعدی کمک خواهیم کرد تا در سطح ملی هم نمایندگان خودشان را انتخاب کنند و این فرآیند تا پایان امسال به نتیجه می رسد.

  در ادامه حمیده زرآبادی از بکارگیری سازمان های مردم نهاد به ویژه در حوزه جوانان به عنوان تنها شعار یاد کرد و گفت: بخش عملیاتی این موضوع هیچ وقت اتفاق نیافتاده و جوانان در حوزه های مختلفی که فعالیت می کنند به صورت رسمی نمی توانند این فعالیت ها را به گوش ارکان حاکمیت برسانند.

  عضو فراکسیون جوانان مجلس به سازماندهی متذکر شد: شش ماه پیش با حضور چندین تن از اعضای کابینه اساسنامه رونمایی شد، ما هم این موضوع را تذکر دادیم و هم سوال پرسیده شد، وقتی یک اساسنامه ای رونمایی می شود به این معناست که فرآیندهایش طی شده و به مرحله اجرایی رسیده است. بحث این است که وزارت ورزش می گوید تا پایان سال این کار را انجام می دهد یعنی قبل از اینکه فرآیندهای مربوطه را انجام دهند از این اساسنامه رونمایی کردند.

  برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چرایی تعلل وزارت ورزش در تشکیل مجمع ملی سازمان های مردم نهاد و با حضور رضا حجتی مدیرعامل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان وزارت ورزش و جوانان و مهندس حمیده زرآبادی عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی آنتن شد.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهندس اسداله زاده(انجمن معلولین ذهنی)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: