• امروز جمعه 29 تیر 1397
 • نشریه سمن یار

  جایزه ملی دانشمندان برتر هموفیلی رونمایی شد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، گفت: کانون هموفیلی ایران از سال آینده در روز جهانی هموفیلی با انتخاب یک مقاله علمی برتر با داوری اساتید خارجی و داخلی، از دانشمندان برتر تقدیر می کند.


  به گزارش سمن یار، مراسم گرامی داشت روز جهانی هموفیلی با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، مدیرکل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت، کارشناس ارشد حوزه بیماری های انعقادی وزارت بهداشت و سفیر دوستی کانون هموفیلی ایران، نایب رئیس اول هیات مدیره کانون هموفیلی ایران و گروهی از نمایندگان بیماران هموفیلی از استان تهران، و ۲۰ نفر از قائم مقام های مدیران دفاتر استانی کشور برگزار شد.

  کانون هموفیلی ایران در استقبال از شعار امسال فدراسیون جهانی هموفیلی ” با اشتراک گذاشتن دانش توانمند تر می شویم ” از جایزه علمی استاد برجسته و بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران در حضور رئیس سازمان انتقال خون ایران رونمایی کرد.

  دکتر علی اکبر پورفتح‌اله اله مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ضمن تقدیر از استاد علا تاکید کرد: این دانشمند برجسته با به اشتراک گذاشتن دانش خود سازمان انتقال خون ایران را پایه گذاری کرد.

  وی اقدام دکتر علا را در تاسیس انتقال خون را که یک دستاورد با ارزش ملی است، انعکاسی از وفاداری استاد به این شعار ارشمند در سال های دور دانست. شعاری که وجود استاد نهادینه و همیشه مروج آن بوده است.

  احمد قویدل مدیر عامل کانون هموفیلی ایران، رونمایی از این جایزه را در روز جهانی هموفیلی یک اقدام عملی برای تشویق محققین و اساتید برای به اشتراک گذاشتن دانش دانست و تاکید کرد: کانون هموفیلی ایران از سال آینده همه ساله در روز جهانی هموفیلی با انتخاب یک مقاله علمی برتر با داوری اساتید خارجی داخلی از دانشمندان و اساتیدی که در منطقه مدیترانه شرقی (بر اساس تقسیم بندی سازمان بهداشت جهانی) زندگی می کنند، تندیس استاد بعلاوه یک جایزه نقدی ۳۰۰۰ دلاری را تقدیم برنده خواهد کرد. این جایزه در صورت برگزاری سمینار یا کنگره علمی به مناسبت روز جهانی هموفیلی در مراسم افتتاحیه این رویداد و در صورت عدم برگزاری برنامه علمی خاصی در مراسم گرامی داشت روز جهانی هموفیلی تقدیم برنده خواهد نمود.

  مدیر عامل کانون هموفیلی ایران، تاکید کرد: به منظور تشویق پژوهشگران جوان ایرانی در حوزه انواع اختلالات انعقادی یک جایزه هزار دلاری نیز به یک پژوهشگر جوان به نام جایزه ویژه جوانان استادعلا به همراه تندیس استاد تقدیم خواهد کرد.

  در ادامه برنامه روز جهانی هموفیلی نمایش تحت عنوان ” ژن خوب مادر بزرگ ” توسط کودکان هموفیلی ارائه گردید که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

  در پایان این نمایش که اهداف ترویجی و آموزشی در حوزه ارثی بودن بیماری و وابستگی آن به جنس مونث، موضوع مهارکننده و فرهنگ سازی رفتار مناسب با زنان ناقل بود، تشویق ایستاده شرکت کنندگان در مراسم انعکاسی از رضایت مندی عمومی شرکت کنندگان در مراسم بود.

  مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، ضمن تقدیر از وزارت بهداشت در رابطه با تغییر روش درمان کودکان هموفیلی تا ۱۵ سال به ” پروفیلاکسی ” از موفقیت های چشمگیر این تغییر خبر داد و خاطر نشان کرد: اجرای این روش کیفیت زندگی کودکان و خانواده های آنان به نحو چشمگیری ارتقاء داده و موجب دور شدن استرس از خانواده ها و کودکان هموفیلی شده است. دور شدن کودکان از کابوس معلولیت میوه شیرین این تصمیم درست وزارت بهداشت بوده است.

  وی ضمن ارائه آماری از خونریزی های سالیانه ۴۸ کودک که در مرکز درمان متعلق به این موسسه خدمت می گیرند، گفت: در سال ۱۳۹۵ این ۴۸ کودک جمعا ۵۱۰ نوبت خونریزی داشته اند. در سال ۱۳۹۶ همین کودکان جمعا ۲۵۱ نوبت خونریزی نموده اند. به عبارت ساده تر خونریزی ها به نصف کاهش یافته است. نکته جالب توجه در ای برسی آن است که که ۱۳ کودک اساسا طی دو سال خونریزی نداشته اند.

  قویدل از مسئولین وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر در خواست کرد، با توجه به نتایج این تغییر بزرگ جهت تغییر روش درمان کودکان سراسر کشور همکاری و حمایت لازم را بنمایند.

  وی گفت: طی دو سال گذشته بیش از ۵۰ درصد از این کودکان روش درمانشان تغییر کرده و امیدوارین در انتهای این سال از پوشش صدرصدی کودکان واجد شرایط تغییر روش درمان به پروفیلاکسی خبر دهیم.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهدی نصیرپور(جمعیت بنیان نشاط اجتماعی میهن)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: