• امروز جمعه 29 تیر 1397
 • نشریه سمن یار

  تقویت سمن‌ها برای کنترل آسیب‌های اجتماعی

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور با بیان برنامه‌های وزارت کشور در حوزه سازمان‌های مردم نهاد برای سال ۹۷ به حضور سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی در تعطیلات نوروز اشاره کرد و گفت: فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در حوزه‌های محیط زیست به صورت تشکل یافته در ایام تعطیلات خوب بود.


  به گزارش سمن یار، کمال اکبری، با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد بهترین عملکرد را در حوزه حفظ محیط زیست داشتند، اظهار کرد: در حال حاضر  پرونده‌های متعددی از میزان خسارت به محیط زیست وجود دارد.خسارت‌هایی که بر اثر غفلت و سودجویی مردم و… و یا سازمان‌های عمومی و نهادهای حاکمیتی به محیط زیست وارد شده است و به عبارت دیگر سازمان‌های مردم نهاد مبارزه با این خسارت‌ها را پیگیری و به نتیجه رساندند.

  فعالیت سمن‌های محیط زیستی در تعطیلات نوروزی

  وی در ادامه: تعطیلاتی که پشت سر گذاشتیم، برخی از مسیرهای تردد شهروندان  به سمت تخریب می‌رفت که سازمان‌های مردم نهاد داوطلبانه وارد کار شدند و به تمیز کردن طبیعت، کاشتن درخت و آماده سازی طبیعت برای افزایش طراوت آن پرداختند.

  به گفته اکبری، فعالیت‌ سازمان‌های مردم نهاد تقریبا در تمام استان‌ها مشهود بود؛ اما در استان‌هایی که گردشگران بیشتری داشتند به تبع آن نیز فعالیت افزایش می یافت. بنابراین فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در حوزه‌های محیط زیست به صورت تشکل یافته در ایام تعطیلات خیلی خوب بود.

  معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور  با اشاره به اینکه در حوزه سازمان‌های مردم نهاد قدمت زیادی نداریم ودر کشور ما حضور سازمان‌های مردم نهاد جوان بوده و فراز و نشیب‌هایی را به همراه داشته است، گفت: دولت یازدهم و دوازدهم به جد پیگیر افزایش فعالیت سازمان‌های مردم نهاد در حوزه‌های مختلف بوده است. در حقیقت سازمان‌های مردم نهاد یکی از بهترین گزینه‌ها برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی می باشند؛ زیرا هم شناخت خوبی از بسترهای جامعه دارند و هم در قید و بندهای دولتی نیستند و راحت‌تر به موضوع ورود می‌کنند از طرفی نگاه داوطلبانه و انجام کار خیر نیز دارند.

  وی با تأکید بر اینکه سازمان‌های مردم نهاد همچنین می‌توانند از منابع مالی موجود در جامعه، منابع انسانی، امکانات و ظرفیت‌ها استفاده کرده و فعالیت‌های خوبی را انجام دهند؛ گفت: امروزه سازمان‌های مردم نهاد خوبی در کشور داریم و برخی از این سازمان‌ها نیز جایگاه بسیار خوبی دارند. همچنین سلامتی که در سازمان‌های مردم نهاد وجود دارد شاید امروزه کمتر بتوان در جاهای دیگر پیدا کرد.

  اکبری همچنین به لایحه‌ فعالیت سازمان‌های مردم نهاد نیز اشاره کرد و گفت: بایستی به طور قانونی از سازمان‌های مردم نهاد حمایت کنیم. به همین منظور لایحه‌ای را آماده و به زودی به مجلس تقدیم خواهیم کرد. در حقیقت این لایحه حیطه کاری، وظایف و حقوق سازمان‌های مردم نهاد را به طور کامل مشخص می‌کند.

  برنامه‌های وزارت کشور برای سازمان‌های مردم نهاد درسال ۹۷

  وی همچنین در ادامه به برنامه‌های وزارت کشور در حوزه‌ سازمان‌های مردم نهاد در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت:یکی از اقدامات وزارت کشور در سال ۹۷ برای سازمان‌های مردم نهاد، تقویت حوزه نظارت بر سازمان‌ها و خیریه‌ها است. این کار با هدف ارتقاء جایگاه سمن‌ها در بین مردم خواهد بود.به عبارت دیگر با افزایش و تقویت نظارت وزارت کشور بر سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها مردم نیز بیشتر به آنها اطمینان پیدا می‌کنند و در حقیقت با انجام این کار قصد داریم تا نظارت مستمر و پایش عملکرد در سطح ملی و  استانی به صورت مفصل اتفاق افتد.

  تقویت و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی

  معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور افزود:یکی دیگر از اقدامات وزارت کشور در این حوزه و در سال ۹۷ نیز زمینه سازی برای تقویت و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهد بود و این کار قرار است از طریق ۶ کارگروه ایجاد شده، انجام شود.

  به گفته اکبری، این کارگروه‌ها شامل کارگروه کودکان کار و خیابان، کاهش اعتیاد و طلاق، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، کاهش آسیب‌های فضای مجازی، کنترل و کاهش آسیب‌های رفتارهای پرخطر در محیط‌های دانش آموزی و حاشیه نشینی است. اولویت بندی این کارگروه‌ها هم بر اساس آمار  مرکز رصد اجتماعی بوده و پس از آن برای حل آنها برنامه ریزی خواهیم کرد.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهدی نصیرپور(جمعیت بنیان نشاط اجتماعی میهن)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: