• امروز چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397
 • نشریه سمن یار

  اکبرپور: دستورالعمل جمع‌آوری کمک‌های مردمی در بحران‌ها تهیه می شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بانک اطلاعات سازمان‌های مردم نهاد با هدف شناسایی، ساماندهی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه مدیریت بحران نیز در همین راستا تشکیل شده و البته اطلاعات آن درحال تکمیل است.

   

  به گزارش سمن یار، مرتضی اکبرپور درباره اقدامات انجام شده در حوزه آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در یک‌سال گذشته گفت: در سالی که گذشت باتوجه به حواشی پیش آمده پیرامون جمع‌آوری کمک‌های مردمی در مواقع بروز حوادث و ساماندهی این کمک‌ها پیش نویس نحوه جمع آوری و توزیع کمک های غیر دولتی داخلی و بین المللی در زمان بروز حوادث تهیه شد و در همین رابطه جلسات کارشناسی متعددی به منظور بررسی دستورالعمل‌های مربوطه با حضور دستگاه‌های ملی تشکیل شد.

  وی با بیان اینکه دستورالعمل برای تشکیل ستاد ملی پیشگیری و مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیز از سوی سازمان مدیریت بحران کشور ابلاغ شده است، گفت: امسال بخشنامه‌ای هم برای آمادگی در مقابل حوادث طبیعی در تعطیلات نوروزی ابلاغ شد که خوشبختانه موجب ارتقاء آمادگی دستگاه‌های امدادی و خدماتی در این ایام شد و نتیجه‌ آن نیز کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث بود.

  اکبرپور برگزاری کارگاه‌های آموزشی وتمرینی ستادی غدیر 2 در استان‌های آذربایجان شرقی، همدان، فارس، مازندران و خراسان رضوی با حضور اعضای اصلی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان های سراسر کشور را اقدام مهم دیگری برشمرد و افزود:‌ در این دوره‌های آموزشی مدیران کل بحران‌ها، فرمانداران و ... حضور داشته و مطالب مربوط به اطلاع‌رسانی در بحران، مواجهه با بحران و ... به آنان آموزش داده شد.

  معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور از حضور و مشارکت 700 تشکل مردم نهاد در برنامه های مشترک مدیریت بحران خبر داد و افزود: این اقدامات با هدف افزایش نقش سازمان‌های مردم نهاد در چرخه مدیریت بحران کشور و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این حوزه انجام شد.

  وی ادامه داد:‌ بانک اطلاعات سازمان‌های مردم نهاد باهدف شناسایی، ساماندهی و افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه مدیریت بحران نیز در همین راستا تشکیل شده و البته اطلاعات آن درحال تکمیل است.

  معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به لایحه قانون مدیریت بحران کشور نیز گفت:‌  جلسات کارشناسی پیرامون تهیه لایحه قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور نیز با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه برگزار شد که منجر به اعمال تغییرات و اصلاحاتی در این لایحه شده است.

  اکبرپور انجام اقدامات مربوط به عملیاتی شدن بخشی از تفاهم نامه همکاری با نیروهای مسلح در حوزه آموزشی را نیز از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: در سالی که گذشت بیش از 70 مورد اخطاریه و هشدار در خصوص وقوع حوادث از جمله بارندگی‌ها و زلزله‌ها برای دستگاه‌های ذیربط صادر شد که منجر به پیشگیری به موقع و آمادگی بالای دستگاه‌های به هنگام چنین حوادثی شد.

  به گفته وی، تهیه گزارش حوادث غیرمترقبه سال 96 از جمله زلزله‌های کرمانشاه و کرمان و تهران و سقوط هواپیمای مسافربری و تشکیل جلسات هماهنگی و هم افزایی پیرامون بهره مندی از ظرفیت های نیروهای مسلح شامل سپاه، آجا و ناجا نیز از جمله اقدامات انجام شده است.

  وی هماهنگی برای برگزاری نشست مشترک مدیران مشارکت‌های مردمی دستگاه‌های دولتی سراسر کشور، برنامه ریزی برای برگزاری مراسم بزرگداشت ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، تهیه گزارش عملکرد کارگروههای تشکلهای مردم نهاد  در 31 استان کشور، برگزاری مانور سراسری زلزله در روز 8 آذر با همکاری دستگاههای ذیربط از جمله وزارت آموزش و پرورش ، جمعیت هلال احمر  و ... ، برگزاری دومین رویداد جامع مدیریت بحران کشور، تهیه گام اول برنامه اضطراری سازمان ( E o p ) و ( s O P ) کارگروههای 14 گانه، انجام اقدامات مناسب درباره توسعه هماهنگی زیرساخت های ارتباطی مشترک با قرارگاه ثارالله و ... را از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور برشمرد.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: