• امروز پنجشنبه 2 فروردين 1397
 • نشریه سمن یار

  روحانی: بیابان‌زایی یک خطر برای کشور است

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: رییس جمهوری با تاکید بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی از سوی مردم و تشویق آنها برای مشارکت در طرح‌های درختکاری و جنگل‌زایی از همه اقشار جامعه به ویژه سازمان‌های مردم نهاد خواست که در این زمینه تلاش کنند.


  به گزارش سمن یار، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری صبح سه‌شنبه در مراسمی که به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی برگزار شد، با گرامیداشت این روز اظهار کرد: امیدواریم در این ایام همه مردم برای تنفس طبیعت و همچنین سلامت جامعه از همه توان و امکانات خود استفاده کنند.

  وی با تاکید بر اینکه برای سلامت جامعه و نشاط مردم و همچنین ادامه حیات جامعه نیازمند یک محیط زیست سالم هستیم، گفت: درختکاری و حفظ جنگل‌ها و مراتع و همچنین توسعه آنها بخشی از اقداماتی است که می‌توانیم برای ایجاد یک محیط زیست سالم انجام دهیم.

  رییس جمهوری خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر در مجموع میلیون‌ها هکتار جنگل را از دست دادیم و این جنگل‌ها تخریب شد. در این زمینه سودجویان و متصرفان غیرقانونی یا بی‌احتیاطی‌ها از عواملی هستند که باعث شده ما کمتر از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

  روحانی با بیان اینکه سرانه ایران در زمینه جنگل و مرتع از میانگین متوسط جهانی هم کمتر است، تاکید کرد: این بدان معناست که باید اقدامات بیشتری در حفظ جنگل‌ها و مراتع انجام شود.

  وی با تقدیر از اقدامات ارگان‌های مربوطه در زمینه ایجاد و توسعه جنگل‌ها و مراتع از جمله وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری‌ها به پروژه 1200 هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران اشاره و اظهار کرد: اقدام شهرداری تهران برای ایجاد کمربند سبز در اطراف این شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چراکه این اقدام هم موجب توسعه حفظ محیط زیست و زیبایی تهران شده و هم از توسعه بی‌رویه این شهر جلوگیری می‌کند. شهرداری تهران امسال موفق شده 1200 هکتار از اراضی شهر را در پوشش جنگل کاری قرار دهد امیدواریم در این زمینه سال 97 سطح بالاتری از اراضی اطراف این شهر را زیر کشت درختان قرار دهند.

  رییس جمهوری تاکید کرد: امیدواریم در اراضی کل کشور ضمن حفظ از جنگل‌ها و مراتع در گام نخست، در گام دوم مسائلی را که در سال‌های قبل به وجود آمده جبران کنیم.

  به گزارش سمن یار، روحانی با تاکید بر تاثیرات توسعه جنگل‌ها و مراتع بر کاهش آلودگی هوا و همچنین ریزگردها گفت: مساله بیابان‌زایی یک خطر برای کشور محسوب می‌شود. امیدواریم در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان را در پروژه زراعت چوب بسیج کند چراکه این اقدام هم می‌تواند درآمد خوبی برای کشاورزان داشته باشد و هم اینکه بخشی از مشکلات کشور را برطرف می‌کند. در بسیاری از موارد از طریق همین نهال‌کاری می‌توانیم از ایجاد ریزگردها در آینده جلوگیری کنیم.

  وی با درخواست همه اقشار جامعه برای مشارکت در درختکاری و توسعه جنگل‌ها و مراتع گفت: در این زمینه سازمان‌های مردم نهاد به ویژه سمن‌های فعال در حوزه محیط زیست خواهش می‌کنم که در بخش درختکاری تلاش‌های بسیاری برای تشویق مردم به این کار انجام دهند.

  رییس جمهوری با بیان اینکه برای تشویق مردم و نهادهای مختلف طرح‌های مختلف درختکاری می‌تواند به نام‌های سمن‌ها، طایفه‌ها و نهادهای مختلف نامگذاری شود، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا مردم را به امر بسیار مهم درختکاری که موضوعی ضروری برای سلامت جامعه است، تشویق کنیم. قطعا این کار بدون مشارکت مردم امکانپذیر نخواهد بود.

  روحانی در پایان با اشاره به فرا رسیدن ایام نوروز اظهار کرد: توصیه می‌کنم که در ایام تعطیلات نوروز مردم در سفرها و گردشگری‌های خود از محیط زیست حفاظت و حراست کنند.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: