• امروز پنجشنبه 2 فروردين 1397
 • نشریه سمن یار

  نجفی‌توانا: قانون سازمان تعزیرات حکومتی باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: یک وکیل دادگستری گفت: قرار نبود تعزیرات حکومتی به این گستردگی فعالیت عملی داشته باشد، طبق مفاد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و بعد آن، رسیدگی به دعاوی و حقوق مردم به قوه قضاییه محول شده است.

  به گزارش سمن یار، علی نجفی‌توانا با اشاره به وظایف و صلاحیت‌های سازمان تعزیرات حکومتی، اظهار کرد: این سازمان را باید در ابتدا به عنوان یک نهاد نظارتی و ابزار دولت برای تعدیل و تثبیت قیمت و کیفیت کالا دانست.

  وی ادامه داد: قرار نبود تعزیرات با این گستردگی فعالیت عملی داشته باشد. طبق مفاد اصل ۱۵۶ قانون اساسی و بعد آن، رسیدگی به دعاوی و حقوق مردم به قوه قضاییه محول شده است.

  این حقوقدان چنین ابراز عقیده کرد: تشکیل سایر مراجع در این حوزه خلاف قانون اساسی است و قضاوت‌های انجام شده از لحاظ قانونی نیز غیرقابل اعتبار است.

  وی گفت: سازمان تعزیرات حکومتی در احکامی که صادر می‌کند عمدتا جنبه کیفری وجود دارد. بخشیدن جنبه کیفری در یک اقدام مجرمانه موجب سلب حقوق مردم خواهد بود. هر چند گستره این صلاحیت صرفا معطوف است به حوزه کسب و کار و تولید و فروش؛ اما عملا این تصمیمات مربوط به آن بخش از حقوق و آزادی‌های مردم می‌شود که صرفا در خصوص ارتکاب جرم باید قوه قضاییه اتخاذ تصمیم کند.

  این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: از لحاظ قانونی وظایف سازمان تعزیرات حکومتی ذوالوجهین است؛ یعنی یک بحث بخش نظارت است و از سویی دیگر در صورت احراز تخلف و گزارش ماموران جنبه قضایی اعمال می‌شود. این دو بخش هر دو متعاقب یکدیگر توسط این سازمان اعمال می شود. امور قضایی جنبه حاکمیتی دارد، یعنی مربوط به نهادهایی است که قانون اساسی وظایف قضایی را به آنها محول کرده است.

  نجفی‌توانا با اشاره به قانون تعزیرات خاطرنشان کرد: قانون در پرتو تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نمود پیدا می‌کند، بر همین اساس این قانون هم مانند سایر قوانین از کلیت پیروی می کند، اما باید توجه کرد ما باید این موارد را بر تلفیق با استانداردهای تقنینی و اصل استقلال قوا مورد بررسی قرار دهیم. قانون تعزیرات اگر قانون موفقی بود می‌توانست پاسخگو باشد و شاهد پدیده‌هایی مانند احتکار، گرانفروشی و کم‌فروشی نبودیم؛ به نظر می‌رسد این قانون هیچ تاثیری در روند به صورتی که بتواند قابل قبول باشد نداشته است، این قانون باید حتما مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

  وی درباره فعالیت سازمان تعزیرات حکومتی در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز چنین توضیح داد: سازمان تعزیرات حتی در تخلفات خرد هم به دلیل تشکیلاتی و ترکیباتی موفق نبوده و به طریق اولی در بخش قاچاق کالا که متکی به صاحبان زر و زور هستند و از مبادی رسمی و غیررسمی مبادرت به این عمل می کند، موفق نبوده است.

  ایسنا

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: