• امروز پنجشنبه 2 فروردين 1397
 • نشریه سمن یار

  حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی: ثبت ۲۹ هزار و ۹۰۳ موقوفه پس از پیروزی انقلاب اسلامی

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ثبت ۲۹ هزار و ۹۰۳ موقوفه در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و خدماتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی و نظام به شمار می‌آید.


  به گزارش سمن یار، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی با بیان اینکه امام خمینی (ره) با صدور پیام تاریخی، فرهنگ وقف را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی احیاء کرد، افزود: امام (ره) با صدور پیامی تاریخی و تأکید بر بازگرداندن موقوفات به وقفیت، فرهنگ و سنت حسنه وقف را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی احیاء کرد و براساس این پیام تاکید و تصریح کردند که موقوفات باید به وقفیت برگردند.

  وی با بیان اینکه این پیام نقش تاریخی در احیای حکم الهی وقف داشت، گفت: پیام امام (ره) موجب شکل‌گیری قوانین وقف و ساختار جدید نهاد وقف در کشور شد.

  رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به رشد فرهنگ وقف و اقبال روز افزون مردم در سال‌های پس از انقلاب اسلامی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال ۸۷ به علت توجه نکردن به کارکرد رسانه‌ها و نبود تبلیغات فرهنگی و رسانه ای، مردم اقبال چندانی به این سنت نیک اسلامی نشان نمی‌دادند، امّا در این سال‌ها به طور میانگین سالانه شاهد ثبت بیش از ۴۰۰ وقف جدید در سطح کشور هستیم.

  نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف گفت: با گسترش تبلیغات فرهنگی و رسانه‌ای و تبیین آثار و برکات و خدمات وقف برای مردم طی سال ها‌ی اخیر شاهد رشد چند برابری وقف‌های جدید با نیات مختلف در سطح کشور هستیم، به طوری که تاکنون ۱۶ هزار و ۸۰۷ وقف جدید به ثبت رسیده که نشان‌دهنده رشد ۵۶ درصدی وقف پس از انقلاب اسلامی از سال ۸۸ به بعد است.

  وی افزود: در مجموع بیش از ۲۹ هزار و ۹۰۳ موقوفه در زمینه‌های مختلف و با نیات گوناگون و با ارزش‌های متفاوت اقتصادی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ثبت رسیده است که از دستاورد‌های مهم انقلاب اسلامی و نظام به شمار می‌آید.

  حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی با بیان اینکه آمار موقوفات از ابتدا تا سال ۵۷ عدد ۱۲۴ هزار و ۵۲۵ موقوفه را نشان می‌دهد، گفت: بر اساس این آمار ۸۰ درصد موقوفات فعلی از ابتدا تا آغاز انقلاب اسلامی است و ۲۹ هزار و ۹۰۳ موقوفه یعنی ۲۰ درصد موقوفات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ثبت شده که تمامی این آمار بدون احتساب مساجد است که خود جزء موقوفات عام به شمار می‌روند.

  وی درباره رشد چشمگیر وقف‌های جدید در سال‌های اخیر گفت: تا سال ۸۸، ۱۳ هزار و ۹۶ موقوفه و از سال ۸۸ تاکنون ۱۶ هزار و ۸۰۷ وقف جدید به ثبت رسیده که این آمار نشان دهنده رکوردی جدید و رشد ۵۶ درصدی وقف پس از انقلاب اسلامی از سال ۸۸ به بعد است.

  رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره تعداد موقوفات جدید سال در سال ۹۶ نیز افزود: از یکم فروردین ۹۶ تاکنون ۲ هزار و ۲۵۷ وقف جدید با نیات متنوع به ثبت رسیده که استان خراسان رضوی با ثبت ۲۶۱ وقف، در میان سایر استان‌ها پیشگام است.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: