• امروز پنجشنبه 2 فروردين 1397
 • نشریه سمن یار

  وزیر بهداشت عنوان کرد؛ ۴۰ درصد نیروهای مددکاری از دانش کافی برخوردار نیستند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: وزیر بهداشت با بیان اینکه باید به مددکاری اجتماعی با رویکرد تخصصی بنگریم، گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد نیروهایی که در بخش مددکاری فعالیت دارند، در این زمینه دانش کافی ندارند.


  به گزارش سمن یار، دکتر سید حسن هاشمی، در نشست رابطین مددکاری اجتماعی دانشگاه‌ های علوم پزشکی سراسر کشور، به تغییر نگاه به مقوله مددکاری اشاره کرد و گفت: تاکنون فعالیت‌های واحد مددکاری چندان ارتباطی با تخصص و دانش مددکاری اجتماعی نداشت و باید به این حوزه رویکرد تخصصی داشته باشیم، چراکه زمینه این موضوع تاکنون فراهم نشده است.

  وزیر بهداشت به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید به جایگاه سازمان‌ های غیردولتی اهمیت داده شد و ما در وزارت بهداشت این رویکرد را دنبال کرده ‌ایم، زیرا کار ما در وزارت بهداشت، خدمت به مددجویان یا همان بیماران است، اما آن قسمتی که به کشف لایه های درونی مشکلات مددجویان می پردازد، مددکاری است و این فرصت برای دانش آموختگان این حیطه فراهم نشده است و در حال حاضر ۴۰ درصد نیروهایی که در بخش مددکاری فعالیت دارند، در این زمینه دانش کافی ندارند.

  هاشمی از راه‌ اندازی خیریه‌ های پشتیبان در بیمارستان‌ های کشور به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم خبر داد و گفت: مددکاری اجتماعی در حوزه معاونت اجتماعی بیش از معاو نت درمان ارتقا خواهد داشت، بنابراین با پیشنهاد معاون درمان وزارت بهداشت، حوزه مددکاری به معاونت اجتماعی انتقال یافت تا به صورت تخصصی به این حوزه پرداخته شود، دغدغه همه ما از ورود به حوزه فعالیت‌ های سیاسی و مدنی از دوران انقلاب و قبل از آن، رفاه اجتماعی بود و هست و درحال حاضر هم دغدغه جدی ماست، چراکه مردم در این بخش مشکلات زیادی دارند.

  وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت باید با جدیت ادامه پیدا کند، گفت: از مجلس و دولت درخواست دارم تا پشتیبان این طرح باشند تا طرح با قوت و جدیت ادامه پیدا کند و به رفاه و تامین اجتماعی مردم صدمه ‌ای وارد نشود. این طرح با تاخیری ۳۵ ساله آغاز شد، اما خوشبختانه انجام شد و نباید کسی آن را متوقف کند.

  هاشمی بیان کرد: یک مددکار اجتماعی وقتی می خواهد نیازهای مردم را اولویت بندی کند، از سخت ترین رنج مردم آغاز می کند و بعد به لایه های بعدی رسوخ می کند، لذا زمانی که مشاهده می کند، مادری دغدغه هزینه بیمارستان فرزندش را دارد، به این موضوع می پردازد، با اجرای طرح تحول سلامت، اولویت بندی در حیطه کاری مددکاران تغییر می کند و فارغ التحصیلان این رشته می توانند، به کار تخصصی خود بپردازند.

  وزیربهداشت در پایان از فعالیت‌ های حوزه معاونت اجتماعی تقدیر کرد و گفت: فعالیت‌ هایی که توسط دکتر ایازی و همکاران این معاونت صورت گرفته، کارهای مطلوب و مهمی است و شایسته تقدیر است و امیدوارم رشته مددکاری به جایگاه خود برگردد.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: