• امروز يكشنبه 1 مهر 1397
 • نشریه سمن یار

  اخبار اجتماعی سمن یار

  «خوزخندان» باشکوه و باکیفیت بیشتری برگزار شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مشاور استاندار خوزستان در امور فرهنگی و هنری گفت: امیدواریم دوره سوم جشنواره شعر و داستان طنز خوزخندان با قدرتی دو چندان برگزار شود. از همین امروز باید د ر اندیشه برگزاری با شکوه و با کیفیت بیشتری این جشنواره در سال بعد باشیم.


  به گزارش سمن یار از استان خوزستان، رضا کیانی، با اشاره به برگزاری دومین جشنواره شعر و داستان طنز خوزخندان تاکید کرد: باید با نگاهی روزآمد به ادبیات و مسایل پژوهشی پیرامون آن نگاه کنیم و رسانه‌ها نیز در این بین نقش بسیار مهم و موثری را در توسعه فرهنگ و هنر دارند.

  وی ادامه داد: با تعاملی سازنده و مستمر میان هنرمندان، مسوولان، متولیان امر، رسانه‌ها و سازمان‌های مردم ـ نهاد می‌توانیم به آینده فرهنگ و هنر در جامعه خودمان امیدوارم باشیم.

  این کارگردان تئاتر با بیان این که گونه ادبی طنز گونه‌ای فاخر، وزین، با اهمیت و تامل برانگیز است خاطرنشان کرد: بر هر خنده‌ای را نمی‌توان نام طنز نهاد.

  کیانی با بیان این که طنز واقعی و اصیل انسان را به تفکر وامی‌دارد و موجب خودآگاهی و روشنگری در جامعه می‌شود گفت: به طور مثال بسیاری از بزرگان طنزنویس از پیش از میلاد مسیح در یونان باستان مانند آریستوفان و در قرون بعد نویسندگانی چون شکسپیر، مولیر و در ایران عبید زاکانی، عطار نیشابوری، زین العابدین مراغه‌ای، دهخدا، جمال‌زاده و بسیاری دیگر توانسته‌اند با طنازی مفاهیم ارزشمندی را به جامعه منتقل کنند، بنابراین در موضوع طنز نمی‌شود تنها به بحث تفریح و خنده بسنده کرد.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 08:12

  900 هزار ساکن محله های البرز مهارت می آموزند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: استاندار البرز اعلام کرد که با راه اندازی 6 مرکز یادگیری محلی، 900 هزار نفر ساکن محله های حاشیه های استان زیر پوشش برنامه های سواد آموزی و فراگیری مهارت قرار می گیرند.


  به گزارش سمن یار از استان البرز، محمد علی نجفی افزود: مراکز یادگیری محلی که با همت سازمان نهضت سواد آموزی و همکاری آموزش و پرورش فعال شده، نقش موثری در تغییر سبک زندگی و ایجاد اشتغال برای شهروندان دارند.

  وی بیان کرد: در مراکز یادگیری محلی، مهارت های مختلف فنی و حرفه ای به جامعه هدف آموزش داده می شود که در دستیابی آسان به اشتغال تاثیر گذاراست.

  نجفی یادآورشد: همفکری و همدلی در مجموعه مدیریتی و نیروی انسانی مراکزیادگیری محلی موجب می شود تا استان البرز در بخش توسعه این مراکز کارنامه موفقی ارائه دهد.

  استاندار البرزگفت: طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی به منظور توانمند سازی افراد برای رسیدن به یک زندگی عالمانه و هدفمند در دستور کاری سازمان نهضت سوادآموزی قرار گرفته است.

  وی اضافه کرد: برای فعال کردن مراکز یادگیری در مناطق کم برخوردار و پر جمعیت البرز نیاز به مشارکت همه دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد و خانواده ها داریم.

  نجفی گفت: استفاده از مهارت ها و توانمندی های مردم از اثرات فعال شدن مراکز یادگیری محلی در مناطق مختلف البرز است. وی ادامه داد: در دوره های مهارت آموزی بین 50 تا 100 سواد آموز در مراکز یاد گیری محلی سواد استان البرز تحت پوشش قرار می گیرند.

  وی تاکید کرد: اکنون مرکز یادگیری محلی سواد شهید عباسعلی البرزی در آموزش و پرورش ناحیه یک کرج به عنوان پایلوت کشوری انتخاب شده است. طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی از حدود 2 سال پیش توسط سازمان نهضت سواد آموزی با هدف فراگیری سواد و مهارت های فنی و حرفه در برخی مناطق کشور از جمله استان البرز اجرایی شده است. میزان باسوادی در استان البرز حدود 98 درصد اعلام شده که مراکز یادگیری محلی ضمن باسواد کردن این افراد، سایر قشرهای اجتماعی را به سمت مهارت آموزی هدایت می کنند.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 08:05

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری مطرح کرد: لزوم تشکیل اتحادیه‌ ملی به‌منظور توزیع خدمات گروه‌های جهادی در مناطق محروم

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری، با تأکید بر حضور مؤثر گروه‌های جهادی در روستاها گفت: برای توزیع عادلانه خدمات این گروه‌ها، باید اتحادیه‌ای ملی تشکیل شود.


   

  به گزارش سمن یار، سیدابوالفضل رضوی با اشاره به حضور گروه‌های جهادی در روستاها اظهار کرد: حضور گروه‌های جهادی در روستاها قطعاً مایه خیر و برکت است.

   

  وی با بیان اینکه حضور گروه‌های جهادی در روستاها باعث می‌شود، جوانان با سایر محیط‌ها آشنا شوند، عنوان کرد: این موضوع به‌طور قطع در آینده جوانانی که قرار است امور در دست آنها باشد، تأثیرگذار خواهد بود؛ زیرا برخی از این جوانان زادگاهشان فاقد محرومیت بوده است.

   

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: حضور جوانان در مناطق محروم حتی باعث پیشرفت علمی کشور هم می‌شود. اگر تمام گروه‌های خیریه‌ای و سازمان‌های جهادی به‌صورت هدفمند، همراه با برنامه‌ریزی و تقسیم کار حرکت کنند، این سبک اقدامات مؤثرتر خواهد بود.

   

  رضوی با بیان اینکه در برخی از استان‌ها شاهد حضور پررنگ گروه‌های جهادی هستیم، تصریح کرد: در برخی از استان‌ها سازمان‌های مردم نهاد خیریه‌ای بسیار فعال‌اند؛ این در حالی است که در برخی از شهرستان‌ها با کمبود این گروه‌ها و نهادها مواجه هستیم و این یک نقص محسوب می‌شود.

   

  وی با اشاره به لزوم تشکیل یک اتحادیه در این زمینه عنوان کرد: باید برای توزیع عادلانه خدمات، هماهنگی‌های لازم انجام شود و در این زمینه می‌توانند روی حمایت ما نیز حساب کنند تا این نقیصه برطرف شود.

   

  معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه حضور جوانان در اردوهای جهادی بر روند توسعه اشتغال پایدار تأثیرگذار است، گفت: وقتی جوانان به این مناطق می‌روند و فقر را از نزدیک مشاهده می‌کنند حتماً برنامه‌ای در این زمینه به ذهن‌شان خطور می‌کند و در راستای آن برای اشتغال‌آفرینی نیز تلاش خواهند کرد.

   

  رضوی تأکید کرد: برخی از اقدامات اثر کوتاه‌مدت دارد و برخی دیگر در بلند‌مدت قابل مشاهده است؛ اما نباید ناامید شد؛ چون پیشرفت روستاها زمان‌بر است.

   

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 08:01

  هویت بخشی به محلات می‌تواند سبب کاهش معضلات سطح جامعه شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد با اشاره به اینکه هویت بخشی به محلات می‌تواند سبب کاهش معضلات سطح جامعه شود گفت: امروزه در مسئله ازدواج توجه همه جامعه و دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را می‌طلبد.

  به گزارش سمن یار از استان یزد، محمد علی طالبی در آیین اختتامیه پویش اجتماعی ازدواج پایدار که در سالن همایشات هلال احمر یزد برگزار شد با بیان اینکه بحث محلات، امروزه یکی از خاستگاه‌ها و نهادهایی در سطح کشور است که می‌تواند هویت جمعی قابل اتکایی را در سطح جامعه به وجود آورد اظهار داشت: امروزه با مدرنیزه شدن زندگی و شرایطی که بر اوضاع و احوال اقتصادی حاکم است گاها مشاهده می‌شود که فعالیت‌های اجتماعی و جمعی تحت شعاع مسائل دیگر قرار می‌گیرد.

  معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد گفت: اگر بتوانیم شرایط هویت خوبی به محلات داده و یکسری فعالیت‌ها و برنامه‌ها را در درون این هویت تعریف و شرایطی فراهم کنیم که مردم در محلات برنامه‌های مختلفی را در ابعاد اجتماعی و فرهنگی برگزار کنند، در حقیقت به سامان اجتماعی شهر و ارتقا سطح آگاهی و سطح بینش اجتماعی جامعه و رفع بسیاری از معضلات و مسائلی که در سطح محلات باید به آن توجه شود.

  وی با اشاره به اینکه توجه به بحث ازدواج پایدار به خانواده و بالأخص محلات باز می‌گردد افزود: وقتی که از پویش اجتماعی صحبت می‌شود به این معناست که ازدواج از آن شرایطی که احساس کنیم که یک یا دو خانواده درگیر هستند گذشته، بلکه امروزه شرایطی را بحث ازدواج تجربه می‌کنیم که نیازمند توجه همه جامعه، ارگان‌ها، دستگاه‌های دولتی، سازمان‌های مردم نهاد و غیره است.

  طالبی توجهات ارگان‌ها، نهادها و مردم به مسئله می‌تواند سبب تقویت ازدواج پایدار شود خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله با فعالیت‌هایی که در سطح جامعه صورت می‌گیرد بتوانیم شاهد این باشیم که شاخصه‌های ازدواج در استان و کشور ارتقا دهیم.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 07:58

  وزیر علوم گفت: بازنشستگان باید با حضور در سازمان های مردم نهاد منشا اثر باشند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دوران بازنشستگی نیز مانند سایر دوره ها در ادامه مسیر زندگی و تکامل آن است گفت: دوران بازنشستگی این فرصت را می دهد تا افراد با حضور در سازمان های مردم نهاد منشا اثر باشند و بیشتر از ایام اشتغال در جمع خانواده و بستگان باشند.

   

  به گزارش سمن یار، منصور غلامی در آیین تکریم از بازنشستگان این وزارت که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: نخبگان و اندیشمندان امروز جامعه در طول تحصیل خود به شکل مستقیم و غیر مستقیم از خدمات کارکنان وزارت علوم در سالیان دور یا نزدیک گذشته استفاده کرده و بازنشستگان وزارت علوم در پایه ریزی جامعه تصمیم گیر کشور موثر بوده اند.

  وی افزود: علیرغم اینکه پس از بازنشستگی، رابطه استخدامی وزارت علوم با کارکنان سابق خود قطع شده است ولی این وزارت، بازنشستگان را عضوی از خانواده آموزش عالی می داند و به همین علت نشست های از قبیل آیین تکریم برگزار می شود.

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استفاده از تجارب گرانبهای بازنشستگان در هر سازمانی مفید و مهم است و می تواند چراغ راه مدیران و کارشناسان جوان در انجام وظایف سازمانی باشد.

  غلامی گفت: فراهم کردن زمینه تجدید دیدار ده ها نفر از همکاران در یک زمان و مکان واحد، استفاده از تجارب گرانبهای بازنشستگان و قدردانی از سه دهه خدمت صادقانه در آموزش عالی از اهداف برگزاری این آیین تکریم است.

  وزیر علوم با اشاره به اینکه دوران بازنشستگی نیز مانند سایر دوره ها در ادامه مسیر زندگی و تکامل آن است گفت: دوران بازنشستگی این فرصت را می دهد تا افراد با حضور در سازمان های مردم نهاد منشا اثر باشند و بیشتر از ایام اشتغال در جمع خانواده و بستگان باشند.

  در بخش پایانی این برنامه، از بازنشستگان یک سال گذشته ستاد وزارت علوم با اهدای لوح و هدایا از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تجلیل شد.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 07:45

  ۹۰ درصد کودکان کار، افغانستانی هستند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: ۱۱۰ کودک افغانستانی در مراکز شبانه روزی سازمان بهزیستی نگهداری می‌شوند.


  به گزارش سمن یار، حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار کرد: سال گذشته در تهران 2هزار و 500 نفر به عنوان کودک کار در سازمان بهزیستی پذیرش شدند که از این تعداد 70 درصداتباع خارجی هستند.

  وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی و بسیاری سازمان های مردم نهاد به کودکان اتباع خارجی خدمات رسانی می کنند، افزود: 70 درصد کودکان خیابانی در تهران غیر ایرانی هستند که از این تعداد 90 درصد کودکان، افغانستانی اند.

  مسعودی فرید عنوان کرد: در حال حاضر 110 کودک افغانستانی در مراکز شبانه روزی سازمان بهزیستی نگه داری می شوند و ما برای ارائه خدمات بهتر به این افراد نیاز به حمایت کنوانسیون حقوق کودکان داریم. در این راستا همکاری بیشتر با اداره اتباع و سفارت خانه های این کشورهای خارجی لازم است. همچنین نهادهای بین المللی مانند یونیسف باید اعتباراتی را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم خدمات بهتری به این کودکان ارائه دهیم.

  معاون اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: این کودکان در صورتی که بی سرپرست باشند، سازمان بهزیستی با انجام پیگیری های لازم با سفارت مربوطه، به آنها کمک می کند.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 07:42

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان: حفاظت محیط زیست نیازمند مشارکت عمومی است

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: حفاظت و حراست محیط زیست نیازمند مشارکت عمومی و سازمان های مردم نهاد با محیط زیست است.


  به گزارش سمن یار از استان اصفهان از شهرستان تیران و کرون، سید رحمان دانیالی، در آیین افتتاح پاسگاه محیط زیست دالانکوه این شهرستان با بیان اینکه خیران در حفاظت از محیط زیست مشارکت خوبی داشته اند، اظهار کرد: مردم این شهرستان تاکنون دو پاسگاه حفاظت از محیط زیست احداث کرده اند که در کشور بی نظیر بوده و تاکنون چنین مشارکتی در کشور برای احداث پاسگاه اتفاق نیفتاده است.

  وی افزود: حفاظت و حراست محیط زیست نیازمند مشارکت عمومی و سازمان های مردم نهاد با محیط زیست است زیرا دولت به تنهایی قادر به حفاظت و حراست از محیط زیست و مراتع نیست و با وجود تهدیدهای بسیار علیه محیط زیست نیاز به عزم همگانی است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: برای حفاظت و حراست از محیط زیست دغدغه عمومی مردم نیاز است تا اینکه تهدیدهایی مانند آتش سوزی، آلودگی هوا، تخریب مراتع و گونه های گیاهی و حیوانی از بین برود و شاهد محیط زیست عاری از هرگونه تهدید باشیم.

  وی با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد فرصت های خوبی برای مشارکت مردمی جهت حفظ و حراست محیط زیست فراهم ساخته اند، تصریح کرد: تشکل های مردمی اقدامات خوبی در فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست انجام داده اند.

  رحمانی با اشاره به سه حادثه آتش سوزی در مراتع حفاظت شده این شهرستان گفت: تلاش مردم برای مهار آتش به موقع و خوب بوده و اگر این تعامل و همکاری نبود، آتش سطح بیشتری را فرا می گرفت و خسارت زیادی وارد می شد.

  وی اضافه کرد: مردم نباید اجازه دهند برخی از افراد به محیط زیست و مراتع صدمه بزند و این احساس مسئولیت ها قادر به حفظ و حراست از محیط زیست خواهد بود.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 20 شهریور 1397 ساعت 07:46

  صفحه 1 از 16

  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهدی نصیرپور(جمعیت بنیان نشاط اجتماعی میهن)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: