• امروز پنجشنبه 2 فروردين 1397
 • نشریه سمن یار

  اخبار اجتماعی سمن یار

  همایش پاکسازی عمومی دراستقبال از بهار

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: همایش پاکسازی عمومی با حضور دوستداران محیط زیست چهارمحال و بختیاری برای استقبال از بهار و اجرای طرح بی زباله برگزار شد.

  به گزارش سمن یار از استان چهارمحال و بختیاری، مدیر کل محیط زیست استان گفت: در این آئین که افزون بر ده هزار نفر ازهمایش پاکسازی عمومی دراستقبال از بهار +فیلم همایش پاکسازی عمومی دراستقبال از بهارمسئولان، دانشجویان، کارمندان، کارگران، اعضای سازمان های مردم نهاد و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، ورودی شهرهای استان پاکسازی شد.

  شهرام احمدی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی تواند در عرصه حفاظت، اشاعه وترویج فرهنگ زیست محیطی ورود کند؛ مشارکت عموم مردم، دستگاه های دولتی و فعالان زیست محیطی به عنوان بازوی توانمند سازمان محیط زیست یاری گر ما هستند.

  استاندار و جمعی از مسئولان استان به همراه هزار نفر از مردم در همایش پاکسازی عمومی "استقبال از بهار "شهرکرد ورودی این شهر را تا شعاع پنج کیلومتری پاکسازی کردند.

  عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: برای اشاعه فرهنگ حفظ محیط زیست باید برنامه ریزی کرد و از طرحهای سازمانهای مردم نهاد حمایت خواهیم کرد.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 11:36

  معاون اجتماعی وزیر بهداشت در اصفهان : اجرای سند سلامت اجتماعی کشور در سال آینده

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون اجتماعی وزیر بهداشت, درمان و آموزش پزشکی در نخستین مجمع سلامت استان اصفهان گفت: این سند تا پایان سال تهیه و سال آینده با هدف ارتقای سرمایه اجتماعی اجرایی می شود.


  به گزارش سمن یار از استان اصفهان، سیدمحمدهادی ایازی مشارکت سازمان دهی شده همه افراد در بخش سلامت را مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت بیان کرد و افزود: سلامت فقط وابسته به موضوعات ژنتیکی, سن و جنس نیست و باید نقش خانواده و روابط اجتماعی و تعامل نهادهای مرتبط با سلامت به جد دیده شود.

  وی سلامتی را شامل سلامت جسمی,روانی, معنوی و اجتماعی برشمرد و ادامه داد: هم اکنون 12 درصد مردان و 16 درصد بانوان کشور افسردگی دارند که این تأثیر مستقیمی روی سلامت اجتماعی دارد.

  قائم مقام وزیر بهداشت, درمان و آموزش پزشکی در امور مشارکت های اجتماعی, سازمان های مردم نهاد و خیریه های حوزه سلامت کشور افزود: هم اکنون سطح سواد سلامت مردم در کشور پایین است و یکی از برنامه های مجمع سلامت در استانها باید افزایش این سطح سواد با مشارکت آگاهانه خود مردم باشد.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 11:30

  استاندار کردستان: سازمان‌های مردم ‌نهاد برای نوروز فرهنگ‌سازی کنند/نظم و اداره مراسم نوروزی به سمن‌ها سپرده شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: استاندار کردستان گفت: فرهنگ‌سازی و تامین امنیت نوروز باید به گروه‌های مردم‌نهاد سپرده شود و سمن‌ها با طرح‌های خلاقانه، نظم و کنترل مراسم نوروزی در کردستان را اداره کنند.


  به گزارش سمن یار از استان کردستان، بهمن مرادنیا گفت:‌ نوروز برای تمامی مردم کردستان یک فرصت فرهنگی و اقتصادی است که ضمن معرفی فرهنگ غنی کردستان، منافع مادی حاصل از درآمدهای گردشگری را بتوانند برای خود و منطقه جذب کنند.

  وی گفت: این امر نیازمند فرهنگ‌سازی صحیح و تقویت زیرساخت‌های پذیرایی از گردشگران است که بخشی از آن وظیفه دولت و نهادهای متولی و بخشی دیگر به عملکرد مردم مربوط می‌شود.

  مرادنیا افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر کردستان به عنوان منطقه‌ای جذاب از نظر گردشگری و ایران‌گردی شناخته شده و بسیاری از مردم ایران و گردشگران خارجی نیز مشتاق سفر به کردستان هستند و این به عملکرد و روحیه خوب مردم مهربان و مهمان‌نواز کردستان در سال‌های اخیر و شناخت مفاهیم و اهمیت جذب گردشگر بازمی‌گردد.

  استاندار کردستان گفت: ما معتقد به کم کردن دخالت دولت در بسیاری از امور و سپاردن آن به دست خود مردم هستیم و فرهنگ‌سازی و تامین امنیت نوروز نیز از مباحثی است که معتقدیم مردم بهتر از هر نیرویی می‌توانند آن را به خوبی اجرا و اداره کنند.

  وی افزود: در این زمینه از تمامی سازمان‌های مردم‌نهاد، فرهنگیان، هنرمندان، ریش‌سفیدان و عقلا و شخصیت‌های شناخته شده کردستان دعوت می‌کنیم که برگزاری نوروزی باشکوه و بانشاط و در شأن مردم کردستان را بر عهده بگیرند و برای پاسداشت و سلامت و امنیت آن فرهنگ‌سازی و تلاش کنند.

  مرادنیا گفت: مردم خودشان بهتر می‌دانند که برخی ضدفرهنگ‌ها مانند همین نارنجک انداختن و انفجار مربوط به آیین‌های کردستان نیست و ضدفرهنگ‌هایی وارداتی است که جز ایجاد خسارت مادی و روانی و خدشه‌دار کردن چهره فرهنگی کردستان چیزی ندارد. این وظیفه گروه‌های مردمی و رسانه‌هاست که در این راه و حذف این ضدفرهنگ و جایگزین کردن آن با حرکت‌های ثمربخش و خلاقانه و در راستای منافع عمومی اقدام و روشنگری کنند.

  وی تاکید کرد: ما به عنوان مدیریت اجرایی دولت و خدمتگزار مردم بر این عقیده هستیم که باید نظم و کنترل و اداره مراسم نوروزی به سمن‌ها و گروه‌های مردمی سپرده شده و آنها مطابق با منافع مردم و منطقه در شهرها و روستاهای مختلف استان و با طرح‌های ابتکاری و خلاقانه و با نگاه تکریم مهمانان و گردشگران و نمایش چهره‌ای فاخر از کردستان اقدام نمایند.

  استاندار کردستان گفت: در این راه، دولت و ارگان‌های دولتی همچنان که یادآوری شده همراه مردم و حامی مردم و پشتیبان گروه‌های مردم‌نهاد خواهند بود تا ان‌شاءالله نوروزی شایسته، باشکوه و درخورنام کردستان به عنوان استانی فرهنگی داشته باشیم.

  آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 01 فروردين 1397 ساعت 15:13

  نخستین سازمان مردم نهاد "مدافعین حرم" کشور در خوزستان تاسیس شد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مسئول سازمان مردم نهاد مجمع مدافعین حرم خوزستان گفت: سازمان مردم نهاد مجمع مدافعین حرم خوزستان با هدف گسترش فرهنگ شهادت و ایثارگری و تبیین رشادت‌های مجاهدین راه حق در دفاع از ارزش‌های دینی و انقلابی راه اندازی شد.


  به گزارش سمن یار از استان خوزستان، اکبر بهاری، اظهار داشت: سازمان مردم نهاد مجمع مدافعین حرم خوزستان به عنوان نخستین سازمان مردم نهاد  کشوری با محوریت مدافعین حرم در اهواز آغاز به کار کرد.

  وی با اشاره به روند دریافت مجوز این سازمان مردم نهاد  از مجموعه استانداری و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: گسترش فرهنگ شهادت و ایثارگری و تبیین رشادت‌های مجاهدین راه حق در دفاع از ارزش‌های دینی و انقلابی از اهداف اصلی و اساسی این سمن است.

  مسئول سازمان مردم نهاد  مجمع مدافعین حرم خوزستان" تصریح کرد: این سمن متشکل از مجموعه‌ای از نیروهای انقلابی و متدین است که به صورت خودجوش و آتش به اختیار در این عرصه فعالیت می‌کنند.

  وی ادامه داد: دیدار با خانواده‌های شهدا و ایثارگران مدافع حرم، تقدیر و تجلیل از این خانواده، نشر مفاهیم و ارزش‌های انقلابی با این مضمون، پاسداری از راه شهدا و پایداری در این راه پربرکت از جمله فعالیت‌های مدنظر این سازمان مردم نهاد  است.

  بهاری با اشاره به برخی نافهمی‌ها و کج فهمی‌ها در این عرصه بیان داشت: امنیت و پیشرفت ملت ایران مرهون این رشادت‌ها است و عده‌ای که سر در آخور غرب دارند از درک عظمت و اهمیت این مسئله عاجز هستند و با بیان مسائل حقیرانه تصور می‌کنند می‌توانند ملت ایران را از این راه و فرهنگ دور سازند.

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 11:15

  حمایت جمعی از انجمن‌ها و موسسات مردم نهاد از وزیر کار

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه حمایت ازمعلولین با تاکید بر ضرورت حمایت و همگامی با دولت تدبیر و امید، دراین شرایط دشوار بار دیگر حمایت کامل و قاطع خود را ازعملکرد دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و امور اجتماعی درحوزه معلولین اعلام و همه فعالان حوزه معلولین را که سودای حفظ مصالح نظام ومنافع ملی وحمایت ازدولت تدبیر و امید را دارند، به وحدت وهمدلی وهمگامی با وزیر محبوب و دلسوز اقشار آسیب‌پذیر بویژه معلولین فرا می‌خواند.

  به گزارش سمن یار،
  سازمان‌های مردم‌نهاد درحوزه معلولین و قاطبه کنشگران اجتماعی در این حوزه با تقدیر و حمایت از تلاش‌های ارزنده معاونت رفاه این وزارت‌خانه که ظرف سه سال گذشته با استفاده از نیروهای نخبه به اندازه یک دهه گذشته آثار مثبت و پایدار ازخود بر جای گذاشته است قاطعانه بر ضرورت هوشمندی حامیان دولت تدبیر و امید درحمایت از وزیر کار تاکید می‌کند.

  به کارگیری نیروهای متخصص و نخبه در معاونت رفاه در چند سال اخیر باعث شده است که این معاونت بطور چشمگیری چابک شود و توان خود را معطوف به مسایل بنیادی معلولین نماید و به شکل علمی و تخصصی پویا به توسعه رفاه اجتماعی و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر علی الخصوص معلولین بپردازد.

  همچنین براساس تصمیمات علمی و هدفمند؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظرف سه سال گذشته یارانه حمایتی افراد دارای معلولیت را به طور میانگین سه برابر افزایش داده است، این درحالی است که در دولت های نهم ودهم که خود را به نام دولت مهروزی و عدالت گستر می‌خواندند و در آمدهای نفتی آن دولت معادل درآمدهای کل تاریخ صنعت نفت ایران بود، با وجود تورم افسار گسیخته بطور متوسط ظرف سالهای 84 تا 92 سهم معلولین تنها 30 درصد افزایش یافت.

  حال چگونه می‌توان نقش دولت روحانی و وزارت ربیعی را بر مبنای آرمان‌های انقلاب اسلامی و حمایت از مستضعین و محرومین نادیده گرفت!!!

  یکی از نکات دیگر که همواره معیار های جهانی در امر توسعه مدنی و اجتماعی افراد دارای معلولیت بر روی آنها تاکید دارند این است که بدون حضور افراد و نمایندگان منتخب آن جامعه برای معلولین تصمیم گیری نشود. یکی از اتفاقات مهم و راهبردی که در معاونت رفاه این وزارت، به عنوان متولی تبیین راهبردهای کلان حوزه معلولیت رخ داد این بود که نه تنها از نخبگان جامعه افراد دارای معلولیت مشورت گرفته شد، بلکه آنها مستقیما در حیطه تصمیم گیری و تصمیم سازی برای حوزه افراد دارای معلولیت نقش تاثیر گذاری یافتند. برای نمونه می توان به روند تصویب لایحه ی حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد.

  این نکات تنها بخشی از دست آوردهای وزرات تعاون، کار و امور اجتماعی در دوران تصدی ربیعی بعنوان وزیر می‌باشد که در طول دولت های پس از انقلاب اسلامی، دولت یازدهم و دوازدهم را به جهت بهبود کیفیت خدمت رسانی به اقشار دارای معلولیت متمایز کرده است و اینک ما کنشگران حوزه افراد دارای معلولیت با نگاه و مقایسه کارنامه‌های وزرای تعاون کار، رفاه اجتماعی و نیز با توجه به برنامه های گذشته و آتی ربیعی از محضر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می‌نماییم که بر اساس جایگاه فرابخشی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت ربیعی را قضاوت نمایند و در زمان استیضاح از هر گونه نگاه بخشی به مدیریت و عملکرد ربیعی جدا خودداری کرده و نگذارند نهال تحول در نظام رفاه اجتماعی در ریشه بخشکد و جامعه افراد دارای معلولیت از ثمر های آن بی نصیب بماند.

  در پایان ما به عنوان جمعی از انجمن ها وموسسات مردم نهاد درحوزه حمایت از معلولین به صراحت و با قاطعیت اعلام می کنیم، گرچه جمعی ازاستیضاح کننده گان چنین می نمایاند که خواسته ها ومطالبات مردم را نمایندگی و رهبری می کنند، اما با نادیده گرفتن عملکرد مثبت وزیر کار اصل شایسته سالاری را نا دیده می گیرند، لذا با تاکید بر ضرورت همدلی و حمایت از وزیر مردمی و دلسوز کار ابقای ایشان را خواستار است.

  حمایت جمعی از انجمن‌ها و موسسات مردم نهاد از وزیر کار  تشکل‌ها و سازمان‌ها مردم‌نهاد:

  انجمن باور

  جامعه معلولین ایران

  انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران

  انجمن ندای معلولین ایران

  انجمن نعناع ژاپن

  انجمن برنا

  انجمن آرمان فرصت های برابر

  انجمن معلولان بهارستان

  انجمن فرهنگی ورزشی گردشگری معلولان پارس

  انجمن خدمات فرهنگی رفاهی معلولین بینایی گیلان

  انجمن بین‌المللی فیلم پرواز

  کمپین معلولان

  نوید رستاک

  فلج مغزی(سی پی)

  موسسه فن آوری های آموزشی منجی

  آموزشگاه فنی حرفه ای منجی ویژه اتیسم

  موسسه غیر انتفاعی کاتبان عصر جدید اروند

  جمعیت توانیابان همدان

  جمعیت معلولین همدان

  کانون مهرآیین همدان

  بنیاد کار و پیشه همدان

  بنیاد الصابرین همدان

  باشگاه باشگاه ورزشی توانیاب همدان

  جامعه ضعف و تحلیل عضلانی

  کانون مادران یاریگر توانجویان اتیسم( میتا)

  انجمن اتیسم ایران

  کانال خبری سرزمین فرشتگان

  بنیاد خیریه اتیسم

  کلینیک مددکاری اجتماعی ایمان

  انجمن تخصصی معلولین ایران

  آخرین به روز رسانی در سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 11:12

  با حضور ابتکار: خانه جوان اراک به بهره برداری رسید

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: خانه جوان اراک روز شنبه با حضور معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده، استاندار مرکزی و جمعی از مسئولان این استان به بهره برداری رسید.

  به گزارش سمن یار از استان مرکزی، خانه جوان اراک دارای 280 متر مربع زیربناست و برای بهره برداری از آن یک میلیارد و 200 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

  مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در آیین بهره برداری از این طرح گفت: خانه جوان با همکاری شهرداری اراک و استانداری مرکزی به صورت موقت برای استفاده سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه جوانان فراهم شده است.

  عابد حقدادی افزود: ساختمان خانه جوان اراک در 2 طبقه و با اعتبارات ابلاغی وزارت ورزش تامین شده است.

  وی بیان کرد: این ساختمان شامل دفاتر سازمان های مردم نهاد، سالن آموزش و جلسات است.

  در سفر معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده، گالری گل حامی اراک نیز در زمینی به مساحت 550 متر مربع و صرف اعتباری بالغ بر سه میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات بنیاد تعاون زندانیان استان مرکزی به بهره برداری رسید.

  در این مرکز انواع گل و گیاهان زینتی و تجهیزات وابسته تولید می شود و با بهره برداری از آن، زمینه یک هزار و 800 نفر ساعت اشتغال فراهم شده است.

  نشست شورای اداری و دیدار با جمعی از بانوان منتخب استان مرکزی، راه اندازی مرکز خوداشتغالی بانوان اراک، بازدید از اورژانس اجتماعی استان مرکزی و کارگاه اشتغالزایی روستای گوار اراک و نشست با جمعی از فعالان سیاسی از دیگر برنامه های سفر یک روزه معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به استان مرکزی است.

  استان مرکزی به عنوان پایتخت صنعتی ایران با دارا بودن 12 شهرستان، دارای بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است.

  آخرین به روز رسانی در شنبه 19 اسفند 1396 ساعت 13:26

  معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم مطرح کرد: همکاری دستگاه‌های دولتی برای تسهیل فعالیت سازمان‌‌های مردم نهاد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم با اشاره به قابلیت‌ها ظرفیت‌های موجود و نهفته در ذات سازمان‌های مردم نهاد، بر همکاری دستگاه‌های دولتی در راستای تسهیل فعالیت سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد.


  به گزارش سمن یار از استان قم، احد جمالی در جلسه کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد که در دفتر این معاونت برگزار شد طی سخنانی به تبیین سیاست‌های دولت در قبال سمن‌ها پرداخت.

  وی با تأکید بر لزوم همکاری دستگاه‌های دولتی در جهت تسهیل فعالیت سازمان‌های مردم نهاد تصریح کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید، حمایت از این تشکل‌ها و کمک به توسعه کیفی آن‌ها در بخش‌های گوناگون است.

  معاون استاندار قم لزوم هم افزایی در مسیر رفع موانع کاری سمن‌ها در استان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکلاتی در زمینه‌های مختلف برای این تشکل‌ها وجود دارد که باید پیگیری و برطرف شوند.

  جمالی همچنین حضور و مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف را لازمه پیشرفت و زمینه ساز شکل گیری سرمایه اجتماعی عنوان کرد و با تأکید بر لزوم بهره مندی از این ظرفیت گفت: سازمان‌های مردم نهاد بستر مناسبی برای توسعه

  کشور هستند.

  آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 01 فروردين 1397 ساعت 12:59

  صفحه 1 از 19

  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای هوشنگ مردانه(موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز: آقای جواد احمدی (سازمان مردم نهاد کلام مهر)

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای اسداله زاده(انجمن خیریه حمایت ازمعلولین ذهنی قائمشهر)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: