• امروز سه شنبه 26 تیر 1397
 • نشریه سمن یار

  اخبار اجتماعی سمن یار

  اولین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار می‌شود

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: رئیس کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان قم از برگزاری نخستین کنفرانس قم پاتخت فرهنگی جهان اسلام به همت این سازمان مردم نهاد و موسسه آموزش عالی طلوع مهر خبرداد.

  به گزارش سمن یار از استان قم، حجت‌الاسلام علی بنایی در جلسه اتاق فکر توسعه استان قم با اشاره به اینکه شان و جایگاه شهر قم مورد غفلت واقع شده اظهار داشت: برای توجه به این جایگاه، معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در دستور کار اتاق فکر توسعه استان قم قرار دارد.

  وی با اشاره به برخی کم‌توجهی ها از سوی نهادها گفت: متولی ایجاد زمینه برای معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام دستگاه های دولتی هستند اما به این دلیل که این زمینه اقدامی عملی انجام نشده ما به عنوان یک سازمان مردم نهاد وارد کار شدیم تا مقدمات لازم را ایجاد کنیم.

  وی قم را شهر هزار کتابخانه توصیف کرد و افزود: در قم حداقل یکهزار خانه است که در آن کتابخانه های عظیم شخصی وجود دارد که از سوی هیچ نهادی حمایت نمی شود و این به نوبه خود در ارتقاء جایگاه قم اثرگذار است.

  رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر اضافه کرد: سرانه تولید علم در قم را اگر با مراکز فرهنگی مهم جهان اسلام مانند قاهره و .... مقایسه کنیم باز هم قم بسیار قوی تر است و بخش مهمی از سرانه مطالعه کشور را قم تشکیل میدهد.

  وی با اشاره به تلاش اتاق فکر توسعه استان قم در مسیر کسب این عنوان برای شهر قم ادامه داد: ما در این زمینه فقط بستر سازی میکنیم و فکر مردم را برای این موضوع آماده میکنیم تا مردم بدانند که قم این ظرفیت را دارد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین بنایی با اشاره به برخی صحبت‌ها درباره معطل شدن این موضوع برای اجازه حوزه علمیه گفت: اینکه میگویند حوزه علمیه قم مانع است، نادرست است. تا به حال کجا حوزه علمیه مانع رشد قم بوده است؟ ما در همه جا شاهد هستیم که حوزه علمیه قم و مراجع عظام تقلید برای توسعه و آبادانی قم سفارش می کنند.

  وی با بیان اینکه تمام آوازه قم از برکت حوزه علمیه است ادامه داد: سابقه علمی و حوزوی قم حداقل 100 سال بیش از خراسان است اما این شهر مظلوم واقع شده است.

  بنایی افزود: شهر مقدس قم را از هر منظری که مورد مطالعه قرار دهیم قابلیت و ظرفیت اعلان آن به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام وجود دارد و این همت، تلاش و برنامه ریزی بیشتر و هماهنگی مسئولین را می طلبد تا برای شکوفایی علمی و فرهنگی این شهر مقدس که حرم اهلبیت پیامبر (ص) می باشد تلاش بیشتری معمول دارند.

  وی در پایان گفت پی گیری و به ثمر رسیدن این پیشنهاد موجب خواهد که شهر قم کانون توجه واقع شود و برخی از کاستی ها و نارسائی های آن با سرمایه گذاری مناسب و مدیریت توانمند و برنامه ریزی مبتنی بر آینده نگری به سامان برسد.

  حسین محمودی٬ معاون آموزش و پرورش استان قم هم در این جلسه با اشاره به اهمیت معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اظهار کرد: هسته محوری حرکت در راستای کسب عنوان پایخت فرهنگی جهان اسلام این است که ما از سرمایه فرهنگی قم که متعلق به کشور و جهان اسلام است میخواهیم استفاده کنیم.

  وی با بیان اینکه سرمایه فرهنگی امروزه در جوامعی که پویا و موفق هستند بسیار مورد توجه قرار میگیرد افزود: تعاریف مختلفی در زمینه سرمایه فرهنگی ارائه میشود. تمام آثار مادی و معنوی که به صورت بالقوه و بالفعل از گذشته به جا مانده و برای معنویت جوامع بشری قابل کاربرد است را سرمایه فرهنگی میدانند.

  معاون آموزش و پرورش قم با بیان اینکه اگر به فرهنگ توجه کافی کنیم سایر ابعاد توسعه هم به دنبالش می آید اضافه کرد:شهرهای جهان سازنده فرهنگ جهان است. فرهنگ هم عنصر کلیدی در موفقیت شهرهای جهان است.

  وی با بیان اینکه یونسکو و آیسسکو هر دو برای زمینه استفاده از سرمایه فرهنگی یک رویداد فرهنگی را برنامه‌ریزی کردند ادامه داد: این دو سازمان هر ساله یک شهر را به عنوان شهر فرهنگی و پایتخت فرهنگی معرفی می کنند و این شهر تمام داشته های فرهنگی خودش را در ابعاد مختلف عرضه می کند. شهرهایی که به عنوان شهر فرهنگی و پایتخت فرهنگی معرفی میشوند از این فرصت برای توسعه عمران شهری هم استفاده می‌کنند.

  مسئول کمیسیون فرهنگی اتاق فکر توسعه استان قم افزود: آیسسکو هر سال سه شهر را در حوزه جهان اسلام به عنوان پایخت فرهنگی معرفی میکند. از ایران اصفهان و مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده است.

  وی با اشاره به اینکه ادبیات معرفی قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 95 وارد گفت‌وگوی مدیران شده اظهار کرد: برای کسب این عنوان یک سری شاخص کیفیت زندگی٬ شاخص ارتباطی و شاخص مصارف فرهنگی مورد توجه است.

  تعداد موزه‌ها٬ تعداد پرده‌های سینما٬ سرانه فضای سبز٬ تعداد جشنواره‌ها٬ تعداد کتابهایی که از کتابخانه‌ها به امانت گرفته می‌شود و تعداد دانشجویان و گردشگران بین المللی از جمله شاخص‌هایی هستند که برای کسب این عنوان در نظر گرفته می‌شوند.

  وی با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سه شنبه هفته جاری ادامه داد: این کنفرانس‌ها به صورت دوره‌ای ادامه خواهد یافت چرا که در یک کنفرانس نمی توانیم مباحث مرتبط با جمع بندی کنیم.

  نخستین کنفرانس قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام٬ سه شنبه از ساعت 17 و 30 تا 20 و 30 در 6 محور: میراث فکری و فرهنگی قم در تحقق استراتژیک پایتختی جهان اسلام٬ سنجیده شدن شاخص ها در تحقق این امر٬ توسعه ظرفیت های گردشگری و مذهبی قم ٬ چشم انداز توسعه همه جانبه استان قم با نگاه به رویداد انتخاب قم به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام٬ هویت بصری شهری قم و فرصت های پیش روی اقتصاد فرهنگی در قم در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار خواهد شد.

  مجیدی مدیرعامل انجمن ایرانی همکاری با یونسکو٬ دکتر عبدالحمید نقره کار عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت٬ دکتر کریمی دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و استاندار قم از سخنرانان این کنفرانس خواهند بود.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:51

  کانون های مساجد در اصل یک سازمان مردم نهاد است

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مسئول دبیرخانه ستاد نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد آذربایجان غربی گفت: کانون های مساجد به عنوان یک سازمان مردم نهاد در راستای اشاعه فرهنگ قرآنی در جامعه در حال فعالیت است.


  به گزارش سمن یار از استان آذربایجان غربی، حجت الاسلام اباذر بیگی، مسئول دبیرخانه ستاد نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری آذربایجان غربی، امروز (25 تیر) در سومین مراسم افتتاح طرح اوقات فراغت که در شهرستان شوط برگزار شد گفت: کلیه کانون های مساجد استان در سامانه سجا ثبت نام کردند که از این پس تمامی فعالیت های کانون ها به صورت کاملا مدون ثبت و ضبط می شود.

  وی افزود: در سال جاری تغییر رویکرد در عملیات فرهنگی و هنری کانون های داشته ایم که بدون شک ما را در رسیدن به اهداف نهایی یاری خواهد کرد.

  این مسئول با بیان اینکه شهرستان شوط 17 باب کانون فرهنگی و هنری فعال دارد، گفت: در این شهرستان 4 باب کتابخانه مسجدی نیز دیر است که جوانان و نوجوانان می تواند از آن بهره ببرند.

  بیگی اضافه کرد: تعداد کانون های مساجد از سال 92 تا امروز با رشد چشمگیری روبرو شده است که امروز از  رشد 5 برابری تعداد کانون ها هستیم.

  مسئول دبیرخانه ستاد نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد آذربایجان غربی، گقت: کانون های مساجد دارای ویژگی های مسجدی، تلفیق فرهنگ و هنر، جوان گرایی، شبکه گرایی و دارای ظرفیت عظیم مردمی هستند.

  وی خاطرنشان کرد: باید در مساجد اختلافات را کنار بگذاریم.

  این مسئول گفت: امیدواریم تا پایان امسال روستاهای شوط نیز مجهز به کانون مسجدی شوند.

  وی تصریح کرد: روش های سنتی را باید کنار گذاشت و با تلفیق روش های نو در جهت جذب جوانان به مساجد گام برداریم.

  بیگی با بیان اینکه در حوزه مسجد عمق فعالیت ها را گسترش دهیم، گفت: از بستر فضای مجازی استفاده کنیم تا بتوانیم جوانان را علاقمند به حضور در مساجد کنیم.


  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:43

  مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد خبر داد: کمک ۳۳۰ میلیون تومانی خیرین به مراکز نیکوکاری استان

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد از کمک ۳۳۰ میلیون تومانی خیرین به مراکز نیکوکاری استان خبر داد.


  به گزارش سمن یار از استان کهگیلویه و بویراحمد، فرید محبی در رابطه با جزئیات این خبر افزود: طی سه ماهه ابتدایی سال جاری ۳۳۰ میلیون تومان کمک‌های مردمی در مراکز نیکوکاری استان جمع‌آوری و به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد.

  محبی با اشاره به اینکه هدف از راه‌اندازی مراکز نیکوکاری شناسایی نیازمندان هر محله و برآوردن نیازها و مشکلات فقرا توسط افراد توانمند است، ابراز داشت: مسجد محوری، ساماندهی کمک‌ها و نذورات مردمی از طریق خود مردم و رساندن آن‌ها به دست نیازمندان از دیگر اهداف این مراکز است.

  محبی به فعالیت ۱۲ مرکز نیکوکاری در استان اشاره کرد و افزود: مراکز نیکوکاری از ابتدای تأسیس تاکنون با مشارکت مردم خدمات قابل‌توجهی به نیازمندان ارائه داده‌اند.

  وی افزود: صداقت، شفافیت، اعتمادسازی، امانت‌داری، مردم‌ محوری، نظارت، رازداری و عدالت از اصول مهم در کار مراکز نیکوکاری است.

  مدیرکل کمیته امداد استان با تاکید بر استفاده از کمک سازمان های مردم نهاد در تامین منابع، خاطرنشان کرد: منابع کمیته امداد به‌ تنهایی پاسخگوی رفع نیازهای قشر محروم نیست و با تعامل با مراکز مردم‌ نهاد می‌توان به نیازمندان بیشتری خدمت‌ رسانی کرد.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:38

  سازمان های مردم نهاد و کنترل ناهنجاری های اجتماعی

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: سازمان مردم‌ نهاد، مستقیما بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود، اما نقش بسیار مهمی به‌ عنوان واسطه بین افراد جامعه با هم و نیز دولت ایفا می‌کند.


  بسیاری از سازمان ‌های مردم ‌نهاد غیرانتفاعی هستند و بودجه آنها از طریق کمک‌های مردمی، سازمان‌ های دولتی و یا ترکیبی از آنها صورت می گیرد، سازمان‌ های مردم‌ نهاد برای رسیدن به اهداف مختلفی فعالیت می‌کنند و معمولا در جهت پیشبرد اهداف اجتماعی اعضا در حرکت هستند.

  به گزارش سمن یار از استان اردبیل، برای اطلاع از وضعیت سمن های اردبیل با شفیع شفیعی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیر هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد استان اردبیل به گفت و گو نشستیم.

  به عنوان سوال نخست لطفا بفرمایید فلسفه شکل گیری سازمان های مردم نهاد چیست؟

  NGO یا به تعبیری سازمان های غیردولتی که در اصطلاح امروزی با عنوان سازمان های مردم نهاد و سمن ها در ایران از آن یاد می شود سازمانی با شخصیت حقوقی مستقل، غیردولتی، غیرانتفاعی و غیر سیاسی است که برای انجام فعالیت های داوطلبانه با گرایش فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، بشردوستانه و بر اساس قانونمندی و اساسنامه مدون، رعایت چارچوب قوانین موضوعه کشور در اجرای مصوبه شماره 7862ت31281هـمورخ 08/05/1384 هیات محترم وزیران فعالیت می کند.

  اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی (ارتباطات)، جلب مشارکت مردمی (بسیج عمومی)، جذب سرمایه ها و منابع کوچک مردمی (بسیج منابع)، ایجاد، گسترش و تقویت هماهنگی بین دولت و مردم، گسترش نظارت عمومی، ارزیابی فعالیت های دولت، افزایش بهره وری در استفاده از منابع و هنجارسازی از کارکردهای اساسی و فلسفه تشکیل سازمان های مردم نهاد (NGO) است. از میان کارکردهای فوق موضوع‹ ‹جلب مشارکت مردمی، ‹‹بسیج منابع، نظارت عمومی و ارزیابی›› از اهمیت و جایگاه بالاتری برخوردار هستند.

  ضرورت تشکیل سازمان های مردم نهاد، آشنا ساختن گروهی از افراد جامعه با کلیه ویژگی های لازم برای همکاری در یک اجتماع کوچک است که در زمینه ای خاص فعالیت می نمایند، لذا تحقق این امر مشارکت عموم اعضای آن گروه و عموم مردم در برنامه های کلان توسعه کشور و همچنین ایجاد روحیه مسئولیت پذیری و همگرایی با ارزش های حاکم بر نظام اسلامی را در یک فرآیند عملی در آنها بوجود می آورد و آنها را برای ورود به فعالیت های جاری کشور و تصدی مناسب و مسئولیت های اجتماعی آماده می سازد.

  لطفا تعریفی از سازمان های مردم نهاد حوزه اجتماعی بیان کنید؟

  همان طوری که مستحضرید سازمان های مردم نهاد در موضوعات مختلف با مدنظر قرار دادن ماهیت اصلی آنها یعنی غیردولتی، غیرانتفاعی و غیر سیاسی بودن می توانند از دستگاه های صادر کننده پروانه فعالیت مجوز دریافت نمایند که این موضوعات خود شامل حوزه های گوناگونی است و با توجه به رشته تخصصی و فعالیت تجربی افراد متقاضی سمن به آنها مجوز فعالیت صادر می گردد.

  موضوع اجتماعی نیز یکی از مسائل اصلی فعالیت سازمان های مردم نهاد بوده که خود شامل حوزه های آسیب های اجتماعی، توسعه اجتماعی، حمایت های اجتماعی، خیریه و نیکوکاری ، خیریه مرتبط با فقرزدایی زیرساختی، زنان و خانواده، کودکان، جوانان، ورزش، حقوق شهروندی و اقوام است.

  در حالت کلی می توان گفت سازمان مردم نهاد اجتماعی سازمانی است که با هدف فعالیت های اجتماع محور در سطح جامعه محلی، استانی، منطقه ای ، کشوری و یا بین المللی فعالیت می کنند و برای تحقق اهداف حوزه های اجتماعی مدنظر سمن خود نهایت تلاش خود را انجام می دهد تا با برقراری روابط اجتماعی تخصصی نسبت به شناسایی، احصا و رفع موانع و مشکلات پیش رو و تعیین شاخص ها، اصول، آرمان ها و تحقق اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود تلاش کند.

  نقش سمن های اجتماعی در کنترل و کاهش آسیب های این حوزه چیست؟

  آسیب های اجتماعی دربرگیرنده کلیه آسیب هایی است که در سطح جامعه بصورت عینی قابل مشاهده بوده و وجدان جمعی و هنجارهای اجتماعی را تهدید نموده و لطمات جبران ناپذیری به افراد یک جامعه وارد می کند.

  یکی از ماهیت های اصلی سازمان های مردم نهاد شناسایی آسیب ها، مقابله با تهدیدات، کنترل و کاهش معضلات و فرهنگ سازی صحیح در راستای مشارکت همگانی برای رفع موانع این حرکات تاثیرگذار است.

  بنابراین می توان گفت سازمان های مردم نهاد اجتماعی نقشی اساسی در زمینه ایجاد گفتمان و مشارکت مردمی برای کنترل و کاهش آسیب های این حوزه دارند و خواهند داشت.

  سمن های اجتماعی در پیشبرد اهداف سازمان ها چه نقشی ایفا می کنند؟

  با بررسی جوامع گوناگون و دولت های مختلف در سراسر جهان می توان به این نتیجه رسید که دولت ها به تنهایی قادر به اداره کشور نبوده و تحقق این امر با مشارکت مردمی و نهادهای مدنی میسر خواهد بود.

  به نظر بنده نقش سازمان های مردم نهاد اجتماعی در این امر به جهت ارتباط با اقشار مختلف جامعه و سازمان های دولتی و غیردولتی در راستای ایجاد وحدت برای همدلی، همفکری و هم افزایی در کمیت و کیفیت امورات اجتماع محور نقشی بی بدیل و مهم است و در صورت همکاری سازمان ها با این مجموعه های مردمی، علاوه بر کاهش هزینه ها منجر به تسریع در تحقق اهداف سازمانی خواهد بود.

  یک سمن تاثیر گذار چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟

  مهم ترین ویژگی یک سازمان مردم نهاد، مردمی بودن و غیردولتی بودن آن است، بنابراین یک سمن تاثیرگذار در وحله اول باید جایگاه مردمی خود را پیدا نموده و آن را حفظ نماید، در این صورت است که می تواند با اتکا به مشارکت و پشتوانه مردمی علاوه بر عدم وابستگی به دولت و ارگانهای دولتی نسبت به تحقق اهداف خود قدم برداشته و دولت ها و نهادهای دولتی با توجه به جایگاه تاثیرگذار آن تشکل در سطح جامعه، نسبت به همکاری با آن سمن و عقد تفاهم نامه و برون سپاری مسئولیت های خود اقدام نمایند.

  از طرفی یک سمن تاثیرگذار باید دارای برنامه مدون و مشخص برای دست یابی اهداف خود بوده و بتواند با اتکا به استعدادها، توانایی ها و داشته های خود و عدم وابستگی مالی در جهت نیل به اهداف تعیین شده قدم بردارد.

  سمن ها در کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد چه نقشی دارند؟

  اعتیاد یکی از آسیب های اجتماعی محسوب می شود که نقشی خانمانسوز در جامعه داشته و در اولویت اول آسیب های اجتماعی است، اعتیاد آسیب های جبران ناپذیری در جامعه بوجود می آورد.

  سازمان های مردم نهاد در این موضوع در قالب حوزه های پیشگیری، درمان، ترک اعتیاد، فرهنگ سازی در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و مشارکت های اجتماعی پروانه فعالیت دریافت نموده و فعالیت های چشمگیری داشته اند.

  اعتیاد سرمنشاء بسیاری از آسیب ها از جمله خشونت، طلاق، بی بند و باری فساد و فحشا است که در این مورد نیز سازمان های مردم نهاد با تحت پوشش قراردادن خانواده معتادان بهبود یافته و یا درحال بهبود و سایر معتادان از بروز سایر آسیب ها در حد توان جلوگیری می نمایند.

  وضعیت سمن های اردبیل در حوزه ی اعتیاد چیست؟

  استان اردبیل به عنوان استان معین سازمان های مردم نهاد استان های شمالغرب کشور محسوب شده و از بعد کمی با وجود انجمن های تخصصی پیشگیری و درمان نیازمند افزایش تعداد سمن ها هستیم اما از بعد کیفی به جهت برگزاری برنامه ها، نشست ها و اقدامات تخصصی صورت گرفته جزو استان های موفق بوده و عملکردی مثبت نسبت به سازمان های دولتی دارند.

  سازمان های مردم نهاد حوزه اعتیاد به عنوان شرکای اجتماعی دولت به حساب آمده و دولت نیز با عقد تفاهم نامه های مربوطه و برون سپاری امورات همکاری مناسبی با نهادهای این حوزه برقرار نموده ولی با وجود این با توجه به کمبود موجود در این حوزه نیازمند ارتقای کمی و کیفی و حمایت های ویژه از این نهادهای مدنی هستیم.

  چه تعداد سمن در حوزه ی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در اردبیل همکاری دارند؟

  در حوزه های مرتبط با موضوع اجتماعی تعداد 42 سازمان مردم نهاد فعال در استان مشغول فعالیت هستند که با مدنظر قراردادن کنترل آسیب ها و احتساب سازمان های مردم نهاد خیریه این تعداد به 92 تشکل مردمی در حوزه های مختلف شامل می شود.
  البته اکثر سازمان های مردم نهاد در حوزه های خود تشویق به فعالیت در موضوع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی شده اند که برخی در این زمینه موفق عمل نموده اند.

  نیاز به گسترش سمن ها در چه مناطقی از اردبیل بیشتر احساس می شود؟

  اکثر سازمان های مردم نهاد در مرکز استان مجوز فعالیت دریافت نموده اند و فرهنگ کار جمعی و مشارکت های اجتماعی در شهرستان ها نیازمند عزم جدی و درخواست مردمی برای ایجاد نهادهای مدنی است. البته موسساتی که مجوز فعالیت در استان دارند می توانند دفاتر نمایندگی و یا شعب فعالیت خود را در سایر شهرستان ها ایجاد نمایند و این امر با اراده مردمی و حضور جوانان شهرستانی در عرصه ها و موضوعات مختلف فعالیت های تشکلی محقق خواهد شد.

  رویکرد سمن ها در حوزه کنترل و کاهش آسیب ها به چه سمتی باید حرکت کند؟

  همانطوری که گفته شد اولویت اول آسیب های اجتماعی در استان کنترل و کاهش آسیب اعتیاد است و در این حوزه ضعف اساسی از لحاظ حضور خیرین و مشارکت مردمی احساس می شود به همین جهت به نظر می رسد با برنامه ریزی مناسب و حمایت های دولتی و مردمی بتوان رویکرد سمن ها را برای کنترل و کاهش این آسیب که سرمنشاء سایر آسیب هاست تغییر داده و عزم جدی برای ساماندهی معضل اجتماعی بوجود آورد.

  دستگاه های دولتی چگونه می توانند از سمن های تخصصی حمایت کنند؟

  به نظر می رسد سمن های تخصصی با ارائه عملکرد مناسب و اطلاع رسانی از توانمندی ها و استعدادهای موجود در تشکل خود در قالب کلیپ یا بروشور به نهادهای دولتی و برگزاری جلسات با مسئولین قدم اول را در جهت حمایت های تخصصی دستگاهها برداشته و مسئولان نیز با احصای اموراتی که می توانند با مشارکت سمن ها و برون سپاری این امورات به نهادهای مدنی و تخصصی انجام دهند مسیر تعالی و پیشرفت را با مدنظر قراردادن داوطلبانه بودن، فرهنگ سازی و علاقه و اشتیاق تخصصی این قشر از جامعه طی نمایند. از طرفی نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های سازمان های مردم نهاد که 2 دوره از آن به نحو احسن در اردبیل با حضور مسئولان برگزار شده و سومین دوره آن در نیمه دوم مرداد در محل نمایشگاه بین المللی اردبیل برگزار خواهد شد فرصتی مناسب برای معرفی سازمان های مردم نهاد به مسئولان و عقد تفاهم نامه های تخصصی خواهد بود.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:36

  جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان طبس باحضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی برگزارشد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان طبس باحضور معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی، معاونین فرهنگی، ورزشی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان برگزار شد.


  به گزارش سمن یار از استان خراسان جنوبی، سیدمهدی طلائی مقدم؛ در جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان طبس گفت: وجود مهندس "سرپرست" در مسند مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان جنوبی با توجه به تخصص، تجربه و ارتباطات خوب ایشان با وزارتخانه فرصت خوبی برای استان و شهرستان می باشد و میبایست از وجود ایشان در استان خراسان جنوبی استفاده کنیم.

  معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خطاب به مدیر کل ورزش و جوانان گفت: مردم طبس مردمان خونگرم،با تجربه در مسائل مختلف و به واسطه کرامت انسانی بالایی که دارند می توان در حوزه های مختلف به آنان اعتماد کرد و این توانایی را دارند در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حوزه جوانان موثر باشند.

  وی با اشاره به اینکه در شهرستان به جز موسسه بیت الزهرا سازمان مردم نهاد فعال دیگری در امور جوانان نداریم ابراز داشت: این آمادگی را داریم به سمن ها و تشکیلات منسجم مردمی که قصد فعالیت در حوزه جوانان را دارند کمک کنیم و مسائل ومشکلات آن ها را برای فعالیت مرتفع کنیم.

  این مقام دولتی با تاکید بر اینکه خودمان را موظف میدانیم همکاری کامل و جامع را در حوزه جوانان با اداره کل ورزش و جوانان برای رفع مسائل مشکلات جوانان داشته باشیم تصریح کرد: دنبال برنامه ای هستیم که عملیاتی و اجرایی باشد.

  وی ادامه داد: در بحث مشاورین جوان که در این جلسه پیشنهاد آن داده شد آمادگی وجود دارد با همکاری ورزش و جوانان شهرستان و موسسه بیت الزهرا جوانانی که در این حوزه فعال و صاحب نظر هستند و میتوانند کمک کنند درخدمت آن ها باشیم و از نظرات و پیشنهادات آن ها استفاده کنیم.

  رئیس کمیته اشتغال شهرستان ابراز داشت: در بحث اشتغال ظرفیت خاصی در طبس داریم اعتقاد ما بر این است طبس می تواند کلید اشتغال استان باشد همانطور که در حال حاضر در بعضی از حوزه ها کارگران از دیگر شهرستان های استان در طبس حضور دارند، لازمه تحقق آن نگاه ویژه استان به شهرستان هست که این اتفاق نیز افتاده است.

  وی خاطر نشان کرد: این آمادگی راداریم کارگروه اشتغال جوانان را در کنار کارگروه اشتغال شهرستان تشکیل دهیم و موارد مرتبط با جوانان را در قالب آن معرفی کنیم و بتوانیم از طریق این کارگروه اعتبارات خوبی را جذب کنیم همچنین این آمادگی در معاونت استانداری و فرمانداری ویژه وجود دارد در بحث برگزاری کلاس ها و جلسات آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی همان مقدار که اداره کل ورزش و جوانان هزینه کند همان مقدار را ما نیز هزینه کنیم.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:23

  41 مرکز بهزیستی به زنان خدمات اجتماعی ارائه می دهد

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: 41 مرکز با عناوین خانه امن، ندای مهر و خانه سلامت برای ارائه خدمات روانی، اجتماعی به زنان و دختران در معرض آسیب یا آسیب دیده در سراسر کشور فعالیت می کند.

  خانه امن، محل اسکان زنان درمعرض آسیب، آسیب دیده و خشونت دیده و خانه های ندای مهر نیز ویژه دختران در معرض آسیب است. خانه سلامت نیز به مراکزی اطلاق می شود که طبق وظایف قانونی محوله، دختران در معرض آسیب اجتماعی و فاقد حمایت های خانوادگی و اجتماعی را تحت پوشش قرار داده و از طریق ارائه خدمات زمینه های کسب استقلال اقتصادی و اجتماعی آنان را فراهم آورده است و در تامین حداقل نیازهای اقتصادی و جلوگیری از ابتلا به آسیب های اجتماعی یاری می کند.


  به گزارش سمن یار، انوشیروان محسنی بندپی در جشنواره دختران، حمایت های اجتماعی و روانی؛ توسعه پایدار اظهار داشت: برای گسترش خانه های امن، خانه سلامت و ندای مهر از مشارکت تشکل های مردم نهاد بهره خواهیم برد تا استحکام خانواده پابرجا بماند. دختران پویا و خلاق در آینده نقش مادران را ایفا می کنند؛ بنابراین باید آنان را به اعتلا برسانیم.

  وی در ادامه با اشاره به خط صدای مشاور بهزیستی با شماره 1480 گفت: 83 درصد مراجعه کنندگان به این خط برای رفع مشکلات در سال گذشته زنان بودند و فقط 17 درصد مراجعه کنندگان را مردان تشکیل می دادند.

  رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: همچنین 80 درصد تماس گیرندگان با خط مشاوره اعتیاد با شماره 09628 در سال گذشته را زنان و 20 درصد را مردان تشکیل می دادند.

  محسنی بندپی خاطرنشان کرد: بر اساس 150 پرسشنامه تکمیل شده در مراکز نگهداری کودکان دارای اعتیاد (در سیستان و بلوچستان) مشخص شد که 51 درصد این کودکان دارای مادر معتاد بوده اند که این مساله نقش زنان در این مساله را بیش از پیش نمایان می کند.

  وی با اشاره به وظایف راهبردی سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: این سازمان برای تمام کودکان برنامه رشد و تکامل یکپارچه را برنامه ریزی کرده است تا کودکان در آینده اخلاق مدار و مسئولیت پذیر باشند.

  محسنی بندپی ادامه داد: نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان موسوم به نماد و برنامه مشارکت اجتماعی دانش آموزان موسوم به ماد نیز از دیگر برنامه های بهزیستی برای کودکان است.

  رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به گسترش شبکه اورژانس اجتماعی کشور اضافه کرد: مراکز اورژانس اجتماعی با پیشنهاد دولت در برنامه ششم توسعه در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر راه اندازی شده است.

  محسنی بندپی گفت: مسئولیت نگهداری، پرورش و اجتماع پذیری کودکان مراکز نگهداری بهزیستی را نیز عهده دار هستیم؛ بنابراین مراکز نگهداری را به سمت مراکز شبه خانواده سوق دادیم.

  وی افزود: امیدواریم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان هر چه زودتر در مجلس شورای اسلامی مصوب شود تا در راستای قانون بتوانیم حمایت های خود را پیش ببریم.

  محسنی بندپی با اشاره به تدوین سند رشد و تکامل همه جانبه با همکاری آموزش و پرورش و وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد که این سند در هیات دولت زودتر به تصویب برسد.

  لیلا ارشد مددکار اجتماعی و رئیس خانه خورشید نیز در این مراسم با انتقاد از طولانی شدن زمان تصویب لایحه کودکان و نوجوانان گفت: 13 سال از تدوین لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می گذرد و 11 سال است که در مجلس شورای اسلامی مانده است.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:04

  مردم دزفول با برگزاری جشنواره فرهنگی به یاری رود دز آمدند

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: انجمن ها و سازمان های مردم نهاد در دزفول با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و آموزشی در قالب جشنواره در پاکسازی ساحل و رودخانه دز از زباله مشارکت می کنند.

  به گزارش سمن یار از استان خوزستان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت: جشنواره آموزشی، فرهنگی 100 روز با رود دز از سوی چهار سازمان مردم نهاد دز پارس، آوان سبز، سفیران بانک زمین، انجمن کوهنوردان و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست، شهرداری و فرمانداری در بوستان دولت دزفول در حال برگزاری است.

  فرهاد قلی نژاد رویکرد این جشنواره را مشارکت همگانی برای پاکسازی ساحل رودخانه دز از زباله و حفاظت از این رودخانه به عنوان سرمایه ملی عنوان کرد و اظهار داشت: در راستای این جشنواره برنامه های آموزشی و فرهنگی ویژه ای در مدت 100 روز برای گردشگران و شهروندان اجرا می شود.

  وی با بیان اینکه این جشنواره پارسال نیز در دزفول اجرا شد گفت: برپایی غرفه بازیافت زباله، توزیع کیسه زباله، برنامه نمادین پاکسازی ساحل دز، توزیع بروشور و ارائه آموزش های زیست محیطی در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از رهاسازی زباله در رودخانه دز از جمله برنامه های این جشنواره می باشد.

  قلی نژاد با بیان اینکه این جشنواره در روزهای پایانی هفته با افزایش حضور گردشگران از شور و حال خاصی برخوردار است گفت: اختتامیه این جشنواره اواخر شهریورماه برگزار می شود.

  رودخانه دز نقش مهمی در حیات آبزیان و توسعه کشاورزی و صنعتی استان خوزستان دارد.

  ورود فاضلاب خام به رودخانه دز از کوی زیباشهر، تیپ زرهی، پایین دست پل پنجم دزفول و نیز منطقه چم گلک اندیمشک به تهدیدی جدی برای رودخانه دز تبدیل شده است که نیازمند تدبیر فوری است.

  آخرین به روز رسانی در دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 15:00

  صفحه 1 از 30

  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: آقای نوید ناصرسربند (موسسه نیکوکاران دیار سبلان)

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهدی نصیرپور(جمعیت بنیان نشاط اجتماعی میهن)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: